12 березня 2015 року Європарламент прийняв щорічний “Звіт щодо прав людини та демократії в світі” за 2013 рік, у якому зокрема привернуто увагу до прав людини та їх порушень стосовно сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, а також надані рекомендації щодо підвищення зусиль задля захисту прав ЛГБТІ.

Нижче наведено ті пункти звіту, що стосуються саме ЛГБТІ.

Європейський парламент:

  1. Вважає прикрим, що 78 країн усе ще криміналізують гомосексуальність, у тому числі 10 з них передбачають смертну кару (Саудівська Аравія, Нігерія, Мавританія, Судан, Сьєрра-Леоне, Ємен, Афганістан, Іран, Мальдіви і Бруней), і що 20 країн усе ще криміналізують трансгендерні ідентичності; рішуче засуджує нещодавнє збільшення дискримінаційних законів і вважає, що практика і акти насильства щодо осіб на підставі їхньої сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності не повинні залишатися безкарними; закликає уважно стежити за ситуацією в Нігерії, Уганді, Малаві, Індії та Росії, де нові закони або нещодавні правові зміни серйозно загрожують свободі сексуальних меншин; підтверджує свою підтримку продовження роботи Верховного комісара ООН з прав людини по боротьбі з цими дискримінаційними законами та практиками, і загальної діяльності ООН з цього питання.
  2. Підтримує ідею про те, що Європейська дипломатична служба повинна зробити пріоритетними свої дії у цій галузі і особливо акцентувати на ситуаціях, де діє смертна кара і/або де ЛГБТІ піддаються тортурам і жорстокому поводженню, засуджуючи ці практики відповідно до Керівних принципів ЄС з питань смертної кари і Керівних принципів ЄС з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність способів поводження і покарання.
  3. Вітає прийняття в 2013 році Керівних принципів ЄС щодо заохочення і захисту володіння всіма правами людини лесбійками, геями, бісексуалами, транссексуалами і інтерсексуалами (ЛГБТІ); закликає Європейську дипломатичну службу та Комісію підняти питання прав ЛГБТІ в діалогах щодо політичних прав і прав людини з третіми країнами та на багатосторонніх форумах; підкреслює, що для Комісії та Європейської дипломатичної служби є важливим продовжувати піднімати питання про права ЛГБТІ в діалогах щодо політичних прав і прав людини і використовувати Європейський інструмент сприяння демократії та правам людини для підтримки організацій, які відстоюють права ЛГБТІ, шляхом підсилення їх у протистоянні гомофобним та трансфобним законам і дискримінації ЛГБТІ, підвищення обізнаності широкої громадськості щодо дискримінації та насильства, яким піддаються люди різних сексуальних орієнтацій та гендерних ідентичностей, а також забезпечення надання екстреної допомоги (у тому числі соціально-психологічної та медичної допомоги, посередництва і допомоги в реінтеграції) тим, хто потребують такої підтримки.
  4. Звертає увагу на легалізацію одностатевих шлюбів або одностатевих цивільних союзів у зростаючому числі країн – 17 на сьогоднішній день – по всьому світу; закликає інституції ЄС і держав-членів і далі сприяти відображенню визнання одностатевих шлюбів чи одностатевих цивільних союзів як питання політичних, соціальних, громадянських прав та прав людини.
  5. Закликає Комісію та ВООЗ виключити розлади гендерної ідентичності зі списку психічних і поведінкових розладів; закликає Комісію активізувати свої зусилля з припинення патологізації транс-ідентичностей; закликає держави до забезпечення швидких, доступних та прозорих процедур визнання гендерної ідентичності, таких що поважають право на самовизначення.
  6. Вітає зростаючу політичну підтримку визнанню незаконності стерилізації як обов’язкової умови правового визнання гендеру, яке виражене Спеціальним доповідачем ООН з питання про тортури, а також підтримує точку зору, що такі вимоги повинні розглядатися і переслідуватися як порушення права на фізичну цілісність і прав на сексуальне та репродуктивне здоров’я.
  7. Вітає скасування у жовтні 2013 року закону Молдови, який забороняв “пропаганду будь-яких інших відносин, крім тих, що пов’язані з браком або сім’єю”, і закликає інші країни регіону наслідувати приклад Молдови.

Переклад з англійської: Інна Ірискіна

Рекомендуем: