Дискримінаційні норми щодо трансгендерів в Україні існують не тільки у зв’язку з юридичним визнанням гендеру. Зокрема, Наказом МОЗ №479 2008 року було встановлено перелік захворювань, за наявності яких забороняється адопція, що включав групу діагнозів F64 “Розлад гендерної ідентичності” за Міжнародною класифікацією хвороб. Таким чином, трансгендерні люди, які отримували офіційний діагноз, необхідний для визнання їх гендеру, втрачали можливість удочерити чи усиновити дитину.

Та тепер нарешті цьому буде покладено край. 13 лютого МОЗ оприлюднило для громадського обговорення проект наказу, яким змінюється вищезгаданий перелік. З нього буде прибрано групу трансгендерних діагнозів, а також низку діагнозів, пов’язаних з наявністю ВІЛ та інвалідністю. У пояснювальній записці до проекту зазначено, що перелік, який діє досі, є дискримінаційним і не відповідає як міжнародним договорам, так і законодавству України.

Таким чином нормативна база МОЗ приводиться у відповідність до його ж Уніфікованого клінічного протоколу щодо гендерної дисфорії, у якому безпосередньо зазначено: “Пацієнтам із гендерною дисфорією не повинні відмовляти в можливостях репродукції. А якщо репродукція вже неможлива внаслідок медичного втручання – то й в усиновленні дитини.”

“Інсайт” вітає цей крок з боку МОЗ. Втім, сподіваємося, що у майбутньому для втілення подібних важливих змін не доведеться чекати на особливі події, як от звіт України перед комітетом CEDAW в ООН.

Рекомендуем: