Влада повинна боротись з упередженнями, а не породжувати їх, Генсек доповідає про лідерство у боротьбі проти гомофобії

Нижче наводяться зауваження Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна на спеціальному заході, присвяченому “Лідерство в боротьбі з гомофобією”, в Нью-Йорк, 11 грудня:

Дякую усім, що прийшли на це визначне зібрання. Це надзвичайно важливе святкування Дня прав людини. Я вітаю усіх активістів, прибічників та решту сьогодні.

Перша стаття Загальної декларації прав людини проголошує, що : “Всі люди народжуються вільними і рівними щодо гідності та прав”. Всі люди, не деякі, не більшість, але всі. Жоден не має права вирішувати, хто ж саме має права, а хто ні.

Організація Об’єднаних Націй має значну історію протистояння расизму, сприяння гендерної рівності, захисту дітей і руйнування перешкод, що стають на заваді повноцінного існування людей з обмеженими можливостями. Ми довго просувались у кожному з цих напрямків. Проте, ми змінили хід подій дискримінаційного плану і в законодавстві, і на практиці. Крок за кроком старі упередження починають зникати.

Поки що ці упередження таки мають місце, так само як і жахливі наслідки цих упереджень. В цілому світі лез бійки, геї, бісексуали та трансгендери (ЛГБТ) стають мішенню, піддаються нападам, іноді їх вбивають. Над дітьми та підлітками глузують їхні однолітки. Їх б’ють, залякують, виштовхують зі шкіл, від них відмовляються їхні ж родини, їх змушують одружуватись та виходити заміж. Це все в найгіршому випадку призводить до самогубства. ЛГБТ страждають від дискримінації через їхню сексуальну орієнтацію та гендерну ідентифікацію на роботі, в клініці та лікарнях, в школах – місцях, що зобов’язані захищати їх.

У більш ніж 76 країнах гомосексуальність карається кримінальною відповідальністю. Мене засмучує ця несправедливість. Я тут, аби осудити жорстокість і вимагати дій задля справжньої рівності. Дозвольте мені чітко проголосити наступне: лез бійки, геї, бісексуали та трансгендери мають такі ж права, як будь-хто інший. Вони також народжені вільними та рівними. Я стоятиму з ними пліч-о-пліч у цій боротьбі за людські права.

Я пишаюсь тим, що, будучи Генсеком, я маю достатні можливості задля висвітлення потреби припинити жорстокість і дискримінацію, що базується на сексуальній орієнтації та гендерній приналежності. Організація Об’єднаних Націй має слідувати цьому прикладу. Нещодавно я вкотре повторив старшим менеджерам, що ми не станемо толерувати дискримінацію щодо сексуальної орієнтації працівників. Я також попросив, аби правила та політика ООН були переглянуті, аби забезпечити захист ЛГБТ-працівників.

Все більше і більше урядів змагається з гомофобією. Минулого року Рада з прав людини прийняла резолюцію ООН з прав людини, сексуальної орієнтації та гендерної приналежності, в якій йшлося про “серйозну занепокоєність” жорстокістю та дискримінацією спрямованою на ЛГБТ. Верховний комісар ООН з прав людини опублікував першу доповідь ООН приурочену проблемі, що обговорювалась Радою з прав людини, а перед цим – ООН.

Минула декада значиться далекоглядними реформами в Європі, Америці, численних азійських та африканських країнах, а також надзвичайними змінами в соціальному сприйнятті в багатьох частинах світу. Я аплодую Аргентині за просування чи не найпрогресивнішого законодавства у світі щодо одностатевої компанії та гендерного визнання. Величезну приємність надає сьогодні присутність Blas Radi з Аргентини, що допоміг схваленню законодавства щодо гендерної ідентичності раніше сього року.

Також мої вітання Олені Шевченко, що займається захистом прав людини в Україні. В багатьох країнах, в Україні в тому ж числі, було запропоновано чернетку законодавства, що запровадить кримінальну відповідальність за публічне обговорення гомо сексуальності – потенційно перетворюючи такі зібрання на незаконні. Я вважаю непорядними такі заходи, де б вони не були запропоновані. Вони загрожують базовим правам, породжують жорстокість.

Ми також раді приймати у себе Gift Trapence, знатного захисника прав людини з Малаві. Коли я відвідав Малаві в 2010, двох молодих людей було засуджено до 14-ти років каторги за скоєння так званого злочину – святкування заручин. За моїм запитом президент Bingu wa Mutharika вибачив їх, того ж дня, коли я попрохав його про це, але він відстоював кримінальні санкції. Наразі під керівництвом Її Величності Президента Joyce Banda Малаві очікує на можливі зміни в законодавстві. Я сподіваюсь, що жителі Малаві посприяють цим змінам.

Ми усі маємо протистояти гомофобії, особливо ті з нас, що вважаються у суспільстві лідерами, а також всі решта, хто є центром уваги громади. Дозвольте передати великий привіт поп-сенсації Рікі Мартіну. Велике вам спасибі. Ви є чудовим взірцем для ЛГБТ-молоді і для усіх людей. Дякую.

І знову з надзвичайною приємністю я розділяю цю сцену з Yvonne Chaka Chaka, всесвітньою зіркою та чемпіоном з розвитку, Послом доброї волі ЮНІСЕФ (фонду ООН з допомоги дітям). Дякуємо вам. Ви знані як “Принцеса Африки”. Сьогодні ви – Королева Рівності.

Наші гості – і ви тут сьогодні – допомогли відчинити двері. Ми не можемо дозволити їм зачинитись. Це ганебно, що в сучасному світі так багато країн до сих пір піддають кримінальній відповідальності людей, що люблять людей своєї статі. В багатьох випадках ці законодавчі акти не є створеними власне країною. Вони успадковані від колишніх колоніальних владарів. Законодавства, що базуються на упередженнях дев’ятнадцятого століття, породжують ненависть у двадцять першому столітті. В інших випадках пропонується нове дискримінаційне законодавство.

Ці законодавчі акти мають бути скасованими. Ми маємо замінити їх законодавством, що забезпечуватиме відповідним захистом супроти дискримінації щодо сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Це не є вибірковим. Це є зобов’язанням держави, що базується на принципі недискримінації – фундаментального принципу міжнародного законодавства з прав людини.

Ми також маємо навчити громаду, аби розширити її розуміння і протистояти страху. Коли я зустрівся з лідерами з усього світу, я заявив про рівність для ЛГБТ. Багато лідерів сказали, що хотіли б зробити більше. Проте, вони вказують на громадську думку як перешкоду на шляху прогресу. Я розумію, що протистояти громадській думці – складна справа. Але, лише тому, що більшість може осуджувати певних індивідів, держава не повинна утримуватись від захисту їх базових прав. Демократія є чимось більшим, аніж правління більшості. Вона включає в себе захист вразливих меншин від вороже налаштованої більшості. Вона заохочує різноманіття. Влада повинна боротись з упередженістю, а не породжувати її.

Я щиро вдячний міжрегіональній групі ЛГБТ країн-учасниць ООН за те, що зібрали нас. Я надіюсь, що багато інших країн приєднаються до вас. Ви і я, і люди совісті в усьому світі повинні продовжувати наполягати, поки ми не розуміємо, обіцянки Загальної декларації прав людини для всіх людей. Свобода, гідность та рівні права, що з ними народжуються усі люди, повинні бути реаліями щодня і для кожного.

Рекомендуем: