30 вересня відбулася зустріч представниць ГО “Інсайт” з виконуючою обов’язки міністра охорони здоров’я України Уляною Супрун. Міністерка, ознайомившись з нашим аналізом “Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги”, погодилася щодо необхідності внесення негайних змін до цього протоколу. Зараз ці зміни проходять узгодження у МОЗ, і ми сподіваємося, що пропозиції “Інсайту” будуть максимально враховані.

Також на зустрічі було погоджено створити робочу групу з залученням міжнародних фахівців для доопрацювання вказаного протоколу в подальшому для приведення його у відповідність до європейських стандартів.

Нарешті, ще одним важливим погодженим пунктом стало скасування Наказу № 60 «Про удосконалення надання медичної допомоги особам, які потребують зміни (корекції) статевої належності». Проект нового наказу, який його скасовує, 3 жовтня оприлюднено на сайті МОЗ для громадського обговорення. Цей наказ встановлює нові медико-біологічні та соціально-психологічні показання для зміни (корекції) статевої належності. Наведемо їх безпосередньо:

  • Медико-біологічним показаннями для зміни (корекції) статевої належності є психічний і поведінковий розлад «Транссексуалізм» за Міжнародною класифікацією хвороб десятого перегляду.
  • Соціально-психологічними показаннями для зміни (корекції) статевої належності є дискомфорт або дистрес, що обумовлені розбіжністю між статевою ідентичністю індивідуума і статтю, встановленою йому при народженні (і пов’язаною з цим гендерною роллю і/або первинними та вторинними статевими ознаками).

Таким чином, запропоновані показання цілком засновані на діагнозі “Транссексуалізм” з МКХ-10 і на відміну від Наказу № 60 не містять низки дискримінаційних положень.

Також проект наказу встановлює нову форму медичного свідоцтва про зміну (корекцію) статевої належності.

Сподіваємося, що нові положення успішно пройдуть необхідні для затвердження етапи, і незважаючи на усі складнощі ми все-таки отримаємо значно прогресивнішу процедуру трансгендерного переходу в Україні.

Рекомендуем: