Анджей ДудаЦе рубрика “Квір-огляд” про визначні події у світі, що стосуються ЛГБТІК, і вона вже вкотре розпочинається новинами з Польщі. Там 2 жовтня новий президент Анджей Дуда ветував закон погодження гендеру, який до того був прийнятий польським парламентом. Це ще не остаточно перекреслювало можливість впровадження закону, оскільки вето могло бути оскаржене 3/5 голосів Сейму. Нажаль, парламентські комітети, які мали запропонувати свою позицію щодо президентського вето для голосування в парламенті, не змогли дійти згоди та обрати доповідача з цього питання. Таким чином було фактично втрачено шанс розглянути його на останній сесії парламенту до виборів, які на момент написання цього тексту уже відбулися 25 жовтня. Отже, вето залишилося в силі і закон не набрав чинності, а польські транс-активісти тепер мають починати лобіювання, яке до того тривало три роки, з самого початку уже з новим складом парламенту. Причому, зважаючи на те, що більшість в новому парламенті здобула президентська партія “Право і справедливість”, яка тримається вельми консервативних поглядів, тепер ця робота може виявитися значно важчою.

Діана СакаянІнша сумна новина прийшла з Аргентини 13 жовтня. Транс-активістку Діану Сакаян було знайдено мертвою в її квартирі з численними ножовими пораненнями. За словами слідчих, вона ймовірно сама впустила нападника, не розглядаючи його як загрозу, а потім чинила йому активний опір. Після вбивства він виламав двері зсередини та втік. Зараз слідство триває. Мотиви вбивства достеменно не відомі, але є підстави вважати, що воно було пов’язане з активістською діяльністью Сакаян. Вона була однією з лідерок організації ILGA (Міжнародна асоціація геїв та лесбійок), а також аргентинського Антидискримінаційного руху за свободу. Діана зіграла велику роль у тому, що Аргентина стала найбільш передовою державою у світі у сенсі транс-законодавства. У 2012 році вона першою отримала ідентифікаційну карту з жіночим гендерним маркером згідно з новим законом про гендерну ідентичність особисто від президентки Аргентини. Останнім часом вона працювала над законом про квоти для працевлаштування трансгендерів. Таке жорстоке вбивство свідчить про те, що прогресивні ідеї будь-де можуть зіштовхнутися зі спротивом, і нажаль нема такого місця у світі, де трансгендерні люди могли б почуватися в безпеці. Залишається сподіватися на те, що вбивство буде належним чином розслідувано і винні понесуть кару.

Марк ЛеноНа іншій, північній частині американського континенту у США 7 жовтня губернатор штату Каліфорнія Джеррі Браун підписав визначний закон на захист трансгендерів. Він забороняє державним установам укладати контракти з компаніями на суми, більші ніж 100000 доларів, якщо ці компанії не забезпечують рівні можливості для співробітників незалежно від їх гендерної ідентичності. Автором законопроекту є відкритий гей сенатор Марк Лено, який просував його за допомогою Трансгендерного юридичного центру та інших організацій. Закон набере чинності 1 січня 2016 року. Каліфорнія є першим штатом США, де буде діяти подібний закон і де уже діє законодавство, що забороняє агентам медичного страхування обмежувати трансгендерних осіб у матеріальних благах, які мають нетрансгендерні. Можна сподіватися, що інші штати надалі також підхоплять цю ініціативу.

Емблема ЄвропарламентуТрансгендерними робітниками опікуються також у Європейському парламенті, який 8 жовтня прийняв доповідь Заборської щодо рівних можливостей та рівного ставлення до чоловіків і жінок у сфері працевлаштування і зайнятості. Серед іншого доповідь закликає до покращеного доступу до правосуддя для транс-людей, проактивних заходів, недискримінаційних законів та дружніх до транс-людей робочих місць. Парламент проголосував за поправки до параграфа 18, закликаючи держави-члени явним чином заборонити будь-яку дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності та просити Єврокомісію включити чітку заборону дискримінації на основі гендерної ідентичності у будь-які подальші редакції. Також Європарламент закликав Єврокомісію провести дослідження, як саме процедури юридичного визнання гендеру або відсутність таких процедур впливають на позицію трансгендерних людей на ринку праці, зокрема на їх доступ до зайнятості, рівень оплати праці, розвиток кар’єри та пенсії. Старший співробітник організації TGEU Річард Келер зазначає, що більшість специфічного транс-контенту у доповіді залишилася незміненою, і це є чітким сигналом того, що Єврокомісія та держави-члени справді готові діяти у цьому напрямі.

Прапор ФранціїТим часом в одній з держав-членів – Франції14 жовтня було вперше офіційно визнано людину нейтральної статі. Це відбулося внаслідок рішення суду від 20 серпня. Заявник є людиною, яка має як чоловічі, так і жіночі геніталії – рудиментарну вагіну і мікропеніс, але без яєчок. При народженні йому було приписано чоловічу стать, але пізніше, коли лікарі прописали тестостерон і під дією гормонів тіло почало маскулінізуватися, він відчув це неприйнятним для себе, і з тої пори не вважає себе ані чоловіком, ані жінкою. У віці 64 років ця людина звернулася до суду, і тепер нарешті може бути задоволена тим, що її особові документи з зазначенням “нейтральної статі” відповідають її самовідчуттю. Чи призведе цей поки окремий випадок до визнання опції нейтральної статі на державному рівні у Франції, говорити поки передчасно. Зазначимо, що у сусідній Німеччині є можливість не вказувати гендерний маркер для дітей, які є інтерсексами.

БундестагЩо стосується власне Німеччини, то там 15 жовтня у Бундестазі коаліційним урядом було прийнято закон, який суттєво розширив права цивільних партнерств. До того дебати навколо цього закону тривали більше року. Таким чином, права одностатевих пар наблизилися до тих, що є у гетеросексуальних шлюбах, проте все ще не дорівнюють їм. Так, одностатеві пари отримали рівні права згідно з законом про аренду, цивільно-процесуальним кодексом – загалом зміни зачепили більше ніж 20 різних законів, проте більшість їх є лише редакторськими правками. У той же час, новий закон так і не надає партнерствам повних прав на адопцію. Дискутувати щодо запропонованих опозицією законів про шлюбну рівність парламент взагалі відмовився. Членкиня правлячої партії “Християнсько-демократичний союз” Сабіне Сюттерлін-Ваак каже, що для повної шлюбної рівності недостатньо простих змін у законі, оскільки шлюб є захищеним у конституції, а для її зміни необхідно 66% голосів від обох палат парламенту. Та здається, що партії з релігійним ухилом взагалі важко усвідомити для себе необхідність у такій рівності.

Центральна в’язниця ВійюрВ Індії, як повідомляється у новинах від 7 жовтня, у штаті Керала планується відкрити окремі блоки для трансгендерних ув’язнених. Такий блок підвищеної безпеки будується зараз у Центральній в’язниці Війюр у Тріссурі – його буде цілком виділено для в’язнів “третьої статі”, а інші тюрми планують наслідувати цьому прикладу. Зараз згідно з даними департаменту в’язниць у штаті Керала всього 40 трансгендерних ув’язнених, які відбувають покарання у різних в’язницях. Там вони часто стають жертвами сексуального насилля, отже окремі блоки мають убезпечити їх від цього. Саме з цією метою блок у Центральній в’язниці Війюр буде недоступним для інших ув’язнених, а також, як каже начальник тюрми, таким чином буде краще захищене їхнє приватне життя: вони зможуть поводитися згідно зі своєю ідентичністю без будь-яких табу. Це перша така ініціатива в Індії, але не загалом у світі: в італійському місті Поццале трансгендерна в’язниця була відкрита ще у 2010 році. Зазначимо також, що питання про окремі блоки для трансгендерів нещодавно піднімалося у Росії, коли там арештували транс-жінку, яка за паспортом має чоловічу стать. Проте імовірність того, що воно піде далі обговорення, можна оцінити як досить невелику, оскільки там останніми роками намагаються не покращувати життя ЛГБТК-людям, а зовсім навпаки.

Емблема КПРФПро це власне свідчить і наступна наша новина: 23 жовтня у Російській Федерації було запропоновано законопроект, що вводить адміністративну відповідальність за камін-аут, тобто публічне розкриття “нетрадиційної” сексуальної орієнтації. Цей законопроект було підготовлено депутатами Комуністичної партії РФ, і за демонстрацію відмінних від гетеросексуальних уподобань він пропонує штрафувати у 4000-5000 рублів, а якщо це відбувається у закладах освіти, культури або органах влади – арештовувати на 15 діб. Автори намагаються запевнити, що їх законопроект має укріплювати суспільну моральність росіян, і на підтримку своєї точки зору наводять сумнівні приклади із давньої історії. Але вже не вперше апеляції до моралі використовуються у цій країні як привід для обмеження тих чи інших груп у правах, і щодо ЛГБТК ця тенденція, започаткована сумнозвісним законом про “пропаганду нетрадиційних сексуальних стосунків”, продовжується.

Емблема ВМАІнша подія також має відношення до Росії, проте тільки у сенсі місця, де вона відбулася. 18 жовтня на щорічній Генеральній асамблеї у Москві Всесвітня медична асоціація затвердила нові Керівні принципи для лікарів з медичної допомоги трансгендерам. Було підкреслено, що кожна людина має право визначати свій гендер, і що гендерна невідповідність не є психічним розладом. Делегати з більше ніж 60 національних медичних асоціацій погодились, що потрібні всі зусилля для створення індивідуалізованої, мультипрофесійної, міждисциплінарної та прийнятної за ціною трансгендерної медичної допомоги всім людям, які відчувають гендерну невідповідність. Вони явним чином відкинули будь-які форми примусового лікування та модифікації поведінки і визначили мету трансгендерної допомоги у тому, щоб забезпечити трансгендерним людям найкращу можливу якість життя. Делегати також заявили, що вони усвідомлюють культурні особливості ставлення до цієї теми у різних країнах світу, проте вважають важливим підкреслити, що культурні, політичні чи релігійні погляди не мають стояти над правами, здоров’ям та благополуччям транс-людей. Також президент асоціації засудив усі форми дискримінації, стигматизації та насильства проти трансгендерних людей і хотів би бачити законодавчі заходи з захисту їх рівних громадянських прав.

На цій позитивній ноті закінчимо з новинами і згадаємо також особливі дні, які були у минулому місяці.

Лого Дня камін-ауту11 жовтня був Міжнародний день камін-ауту. Його було започатковано у 1988 році як національне свято США, але пізніше було розповсюджено і на інші країни. У цей день ЛГБТК-люди відкрито говорять про свою сексуальну орієнтацію або гендерну ідентичність. Проте слід не забувати, що через гомофобію та трансфобію в суспільстві далеко не всі мають можливість вільно це робити, тому тих, хто не зважуються на камін-аут, не слід засуджувати, а краще підтримувати.

Постер кампанії за транс-депатологізацію24 жовтня у всьому світі відзначається Міжнародний день депатологізації трансгендерності. Цей день покликаний привернути увагу суспільства до того, що трансгендерність – це не хвороба, що гендерна ідентичність є предметом самовизначення особистості, а не діагностики, і що пов’язані з трансгендерними станами та проявами психіатричні діагнози мають бути виключені з класифікацій захворювань. На нашому сайті ви можете переглянути відеозвернення, що було записане до цього дня учасницями та учасниками Міжнародної конференції “Трансгендерність у суспільному та медичному контексті”.

І нарешні 26 жовтня – це День обізнаності про інтерсекс. Свій початок він бере від першої публічної демонстрації інтерсекс-людей, яка відбулася у цей день у 1996 році в Північній Америці. Тепер це міжнародний день низових акцій, метою яких є покінчити з соромом та таємністю навколо явища інтерсексу, а також припинити небажані хірургічні операції для інтерсекс-дітей.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: