Флаг МальтиЦе знову “Квір-огляд”, цього разу присвячений визначним подіям у різних країнах світу, що відбувалися в квітні. Почнемо з події, яка сталася саме 1 квітня, і незважаючи на таку дату є насправді дуже серйозною і визначною. Оскільки у нас на сайті є окремий матеріал про неї, не будемо зупинятися детально, а зазначимо основні моменти. Отже, в цей день у Мальті було прийнято закон щодо визнання гендерної ідентичності. Закон встановлює можливість юридичного визнання гендеру на основі простої заяви, не вимагаючи ніякої медичної інформації, і в цьому є подібним до законодавства, прийнятого вперше в Аргентині і потім у Данії. Неповнолітні також можуть звернутися до процедури зміни гендеру через суд за допомогою батьків або опікунів. Крім того, закон забороняє нормалізуючі операції для інтерсексуальних немовлят, тим самим залишаючи за ними можливість пізніше визначитися з необхідністю та обсягом бажаних втручань, і в цьому питанні мабуть є на сьогоднішній день найбільш прогресивним у світі.

МОЗ НорвегіїУ тому ж напрямку рухається і Норвегія, де 10 квітня Експертний комітет Міністерства охорони здоров’я з юридичного визнання гендеру представив в Осло свої висновки та рекомендації. Вони базуються на принципі самовизначення та пропонують вдосконалення послуг забезпечення охорони здоров’я для трансгендерів. Група експертів рекомендує, щоб персонального звернення до органів влади національного реєстру було достатньо для юридичного визнання гендеру. Опікуни повинні мати право подавати декларації зміни юридичного гендеру для неповнолітніх на схвалення губернатору територіальної одиниці. Послуги з охорони здоров’я мають бути доступними для більшої кількості транс-людей і досвід тих, хто забезпечують ці послуги, має підвищуватися, також трансгендерні аспекти мають бути більше інтегровані у загальне медичне забезпечення. Член керівного комітету TGEU Стайн Вольфф Фриденлунд зауважує, що ці рекомендації можуть вивести Норвегію з аутсайдерів до лідируючих країн у питанні забезпечення кращих умов існування для транс-осіб. Також не мають бути обійдені потреби трансгендерних людей, що є мігрантами або біженцями.

Герб ШвеціїУ сусідній Швеції Національна рада з охорони здоров’я та соціального забезпечення представила 15 квітня свої Національні керівні принципи щодо охорони здоров’я трансгендерних людей. Робота над ними почалася у 2011 році після того, як державне дослідження ситуації транс-людей у Швеції виявило численні проблеми у стандартах та обсязі медичної допомоги. Керівні принципи широко базуються на Стандартах медичної допомоги 7 версії від WPATH (Всесвітньої професіональної асоціації зі здоров’я трансгендерів) і мають зробити високоякісну та забезпечену державою медичну допомогу доступною для всіх трансгендерних людей, а не тільки осіб з діагнозом “транссексуалізм” згідно з МКХ-10, як це було донині. Така допомога включає в себе гормональну терапію та хірургічні операції, у тому числі хірургію з фемінізації обличчя (FFS) для транс-жінок та ліпосакцію тазової області для транс-чоловіків – ці можливості будуть доступними для осіб з сильною гендерною дисфорією. Також для молодих трансгендерів розроблені спеціальні протоколи, що визначають використання блокаторів гормонів, які можуть застосовуватися для підлітків з метою призупинення статевого дозрівання.

Анібал Каваку СілваВ інший європейській країні Португалії президент Анібал Каваку Сілва 2 квітня підписав закон, що закріплює рівність людей за ознакою гендерної ідентичності у трудовому кодексі. Таким чином, після того як закон вступить у силу в наступному місяці, в Португалії буде офіційно заборонено дискримінацію трансгендерних людей у всіх сферах зайнятості. Зокрема, будуть заборонені домагання та будь-який тиск на робочому місці, при цьому якщо на роботодавця буде подано скаргу, то саме він повинен буде доводити відсутність дискримінації, а не заявник – її наявність. Слід згадати, що з 2011 року у Португалії діє закон, згідно з яким для юридичної зміни гендеру не потрібне розлучення та будь-які медичні втручання, хоча медичний діагноз усе ще лишається необхідним. Також з 2013 року гендерна ідентичність включена до переліку категорій, щодо яких заборонені злочини на ґрунті ненависті. Тому новий закон є додатковим визнанням прав трансгендерних людей у цій країні.

Тіручі СіваПоступово розширюються права трансгендерів і в Індії, де 24 квітня верхня палата парламенту Раджья Сабха одноголосно прийняла законопроект, спрямований на захист прав трансгендерних людей. Тепер, щоб набути чинності, він має також бути обговорений та прийнятий нижньою палатою Лок Сабха. Цей законопроект передбачає створення рад з благополуччя трансгендерів на центральному рівні та на рівні штатів, а також окремі суди, заборону дискримінації у сфері трудових відносин та фінансової допомоги і двохпроцентну квоту в урядових посадах та освітніх закладах. Тіручі Сіва, який є ініціатором законопроекту, каже, що багато трансгендерних осіб в Індії стикаються з дискримінацією: їх не сприймає суспільство, кидають сім’ї і ніхто не хоче зближуватися з ними. Тому новий закон має це виправити та проложити шлях до прийняття трансгендерів у суспільстві. Ще 15 квітня минулого року Верховний Суд Індії прийняв рішення, за яким було юридично визнано “третю стать” (в Індії такі люди відомі як “хіджра”) і те, що вона повинна мати такі самі права у сферах працевлаштування, охорони здоров’я, освіти, як і інші люди. Таким чином, новий закон, якщо він буде остаточно прийнятий, продовжить тенденцію юридичного визнання трансгендерів та їх прав у Індії. У той же час, спостерігачі кажуть, що цей закон не має бути інтерпретований як пом’якшення відношення індійських політиків до гомосексуалів, які були криміналізовані у 2013 році.

Мішель БачелетНа іншому боці планети – у  Чилі – ситуація гомосексуалів змінюється на краще. Так, 13 квітня президентка країни Мішель Бачелет підписала закон, який запроваджує цивільні союзи для одностатевих пар. Цей закон було прийнято у січні, коли він був схвалений 86 депутатами парламенту при 23 голосах проти і, отже, тепер він вступає у силу. На церемонії підписання президентка зазначила: “Закон про цивільні союзи є підтвердженням боротьби за права сексуальної різноманітності”. Чилійська група ЛГБТ-адвокації “Рух за гомосексуальну інтеграцію та звільнення” лобіювала цей закон протягом більше ніж десятиліття. Тепер закон дозволить гомосексуальним парам, зокрема, успадковувати майно одне одного, приєднуватися до медичної страховки партнера/ки та реалізовувати пенсійні переваги. В той же час, у Чилі все ще лишаються забороненими гомосексуальні шлюби та адопція, тож новий закон є тільки першим кроком до повного рівноправ’я. Також президентка висловила занепокоєння щодо ситуації трансгендерних дітей та підлітків і пообіцяла провести зустріч, на якій можна буде проаналізувати ситуацію та стратегії щодо неї. Нагадаємо, що з січня 2014 року чилійскі трансгендери можуть змінювати ім’я та стать у документах без обов’язкової хірургічної зміни статі.

Вогонь у ЛабрісіУ той же час у Киргизстані ситуація загострюється: 3 квітня в Бішкеку стався напад на офіс правозахисної ЛГБТІК-організації “Лабріс”. У двір офісу було закинуто три пляшки з запалювальною сумішшю, дві з яких стали джерелом відкритого полум’я. На щастя, вогонь не поширився на стіни приміщення, тому майно організації не було пошкоджено. Камери спостереження зафіксували двох невідомих. В цілому це вже не перший випадок, коли проти організації та її членів застосовувалося насилля та погрози. Представники організації зазначають, що кількість погроз та нападів зросла після появи у парламенті Киргизької Республіки – Жогорку Кенеші – гомофобного законопроекту, що вводить кримінальну та адміністративну відповідальність за “формування позитивного ставлення до нетрадиційних форм сексуальних відносин”. Слід зазначити також, що керівники організації не мають наміру звертатися за допомогою у правоохоронні органи, оскільки ті самі часто бувать джерелом насилля щодо ЛГБТІК-людей.

Дева ОзененТуреччина в останні роки також відзначилася багатьма випадками насильства, включаючи вбивство ЛГБТІ-людей, особливо трансгендерних жінок, але зараз у цій країні є і більш позитивні події. Нещодавно політичні партії оголосили списки кандидатів на парламентські вибори, що відбудуться 7 червня. У цих списках присутні 3 ЛГБТІ-активіста від прокурдської Народної демократичної партії, а також транс-активістка від Анатолійської партії. Нажаль, вони займають низькі позиції, що є непрохідними, хоча один з кандидатів, відкритий гей Баріс Сулу, вважає, що сама наявність ЛГБТІ-кандидатів є важливішою, ніж їх позиції. Дева Озенен, транс-жінка з Ізміру, каже, що є “інакшою” не тільки як транс, але й як християнка, тому, висуваючи її, Анатолійська партія демонструє, що не займається кампанією зі збирання голосів. Незалежно від того, яким буде результат виборів, факт появи ЛГБТІ-людей у політичному просторі Туреччини є безсумнівним прогресом та кроком, що має допомогти визнанню та реалізації прав людини для них.

Підписання платформиЗростає мобілізація спільноти і в Сербії, де 23 квітня в Белграді 7 ЛГБТ-організацій з різних міст, відзначаючи 25-річчя активізму, підписали спільну платформу зі співробітництва у боротьбі за права людини для ЛГБТ. Це визнається ними як одна з найвизначніших подій в історії ЛГБТ-руху не тільки в Сербії, а й узагалі на Балканах. Мета платформи визначена у трьох пріоритетних галузях: співпраця з державними органами і установами, включаючи моніторинг та поліпшення їх роботи; розширення прав і можливостей спільноти ЛГБТ, підвищення її видимості та включення в життя суспільства; робота з населенням в цілому з метою зменшення соціальної дистанції, гомофобії, трансфобії та інших форм дискримінації. Крім ЛГБТ-організацій, до платформи вже приєдналися деякі правозахисні установи, і вона залишається відкритою для приєднання інших організацій, неформальних груп та фізичних осіб, що визнають її цінності та цілі.

ПАРЄІ наостанок залишилася мабуть головна для нас подія, яку вже висвітлено на сайті, проте згадаємо її й у нашому огляді. 22 квітня Парламентська асамблея ради Європи більшістю голосів прийняла резолюцію “Дискримінація трансгендерних людей у Європі”. Резолюція закликає держави-члени Ради Європи поважати право трансгендерів не зазнавати дискримінації, а також забезпечити швидке, прозоре і доступне юридичне визнання гендеру на основі самовизначення трансгендерних людей. Для прийняття цієї резолюції велика робота була проведена організацією TGEU (Трансгендерна Європа) та мальтійськими урядовцями, які приймали участь у розробці тамтешнього прогресивного законодавства щодо трансгендерів та інтерсексуалів. “Ложкою дьогтю” для нас є те, що представники України в Раді Європи, нажаль, в основному не підтримали цей документ, та незважаючи на це він може посприяти тому, щоб змінити на краще законодавство щодо трансгендерних людей у тому числі і в Україні.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: