Читайте у випуску:

  • Мальта та Каліфорнія офіційно визнають небінарних людей;
  • Греція скасовує медичні вимоги для юридичного визнання гендеру;
  • ПАРЄ закликає припинити операції над інтерсексами та зробити гендерний маркер необов’язковим;
  • та багато іншого.

Мальта: люди небінарних ідентичностей зможуть отримувати « у документах

Майбутнє небінарне
Листівка каже, що “майбутнє небінарне”, і у Мальті воно вже на порозі

Ми вже неодноразово згадували Мальту у наших оглядах як одну з найпрогресивніших країн з точки зору реалізації прав людини ЛГБТІК, бо останніми роками вона час від часу дає для цього нові приводи. Тепер таким приводом стала реформа, яка впроваджує законодавче визнання небінарних людей.

5 вересня міністерство європейських справ та рівності разом с секретаріатом парламенту опублікували прес-реліз, у якому запропоновано ввести гендерний маркер «X» для людей, які ідентифікують себе інакше ніж жінка чи чоловік. Його можна буде вказувати у паспортах, ідентифікаційних картах та видах на проживання. Для того, щоб його отримати, достатньо буде звернутися до нотаріуса.

Таким чином, Мальта приєднується до невеликої поки що кількості країн, у яких люди з небінарною гендерною ідентичністю можуть отримувати юридичне визнання, і, як зазначено, стає другою з них у Європі – вочевидь, після Данії.

США: Каліфорнія визнає небінарних людей, генпрокурор не визнає дискримінацію трансгендерів

Стар Хаген-Ескверра
Стар Хаген-Ескверра (зліва) може стати першою людиною у Каліфорнії з небінарним гендером у документах

Останнім часом більшість новин зі Сполученних Штатів так чи інакше пов’язані з іменем президента Трампа та іншими спробами обмежити права ЛГБТІК-людей. Але на цьому тлі відбуваються також і гарні та надихаючі події.

Зокрема, 15 жовтня губернатор Каліфорнії підписав законопроект про офіційне визнання «третього гендеру», який розглядався там протягом року. Отже, з 2019 року, коли він повною мірою набуде чинності, люди у цьому штаті, які не ідентифікують себе як жінки або чоловіки, зможуть отримувати відображення своєї ідентичності у таких документах як водійські права та свідоцтва про народження. Для цього їм не треба буде отримувати ніяких медичних висновків або судових рішень.

Нещодавно прецеденти визнання небінарних людей вже були в Орегоні, за результатом яких там тепер можна отримувати водійські права з нейтральним гендерним маркером, Каліфорнія ж прийняла це на рівні значно ширшого законодавства.

Розпізнавання орієнтації за обличчям
Приклади того, що комп’ютерна програма визначає як типові обличчя гетеросексуальних та гомосексуальних людей

З інших новин варто згадати оприлюднення на початку вересня результатів дослідження, проведеного Стенфордським Університетом з тієї ж Каліфорнії. Дослідники стверджують, що навчилися розпізнавати сексуальну орієнтацію за фото обличчя з точністю у 81% для геїв та 74% для лесбійок. Втім, ці результати були розкритиковані з огляду на те, що вони отримані на обмеженій вибірці, яка спирається здебільшого на сайти знайомств з тими стандартами зовнішнього вигляду, які вони непрямо встановлюють. І базування на таких даних може призвести лише до закріплення стереотипів про людей гомосексуальної орієнтації та зашкодити людям, яким буде приписуватися та чи інша орієнтація незалежно від того, чи бажають вони самі її розкривати.

Ще одна подія у країні вже й зовсім не радісна. На початку жовтня генеральний прокурор США видав директиву, за якою захист від дискримінації на робочому місці відтепер не поширюватиметься на гендерну ідентичність. Тим самим перекреслюється позиція Департаменту Юстиції від 2014 року, у якій прямо висловлювалося, що дискримінація за ознакою гендерної ідентичності має розглядатися як форма дискримінації за ознакою статі.

Греція: визнання гендеру без медичних втручань, але у суді

Грецькі транс-активістки
Транс-активістки мітингують перед будівлею грецького парламенту під час розгляду нового закону

Процедура юридичного визнання гендеру існує у Греції з 2010 року, і донедавна вона вимагала обов’язкової стерилізації. Проте 20 липня 2016 року окружний суд Афін виніс рішення, яким визнав цю вимогу протиправною. Після того розпочалася робота над новим законодавством, щоб змінити процедуру.

І от 10 жовтня парламент більшістю голосів прийняв Закон з юридичного визнання гендеру, яким скасував вимогу не тільки стерилізації, а і взагалі будь-яких медичних втручань. Таке визнання тепер доступне людям у віці від 17 років, у 15-16 років же вона все ще вимагає медичного обстеження спеціальною комісією.

Втім, сказати, що процедура базується на самовизначенні, і досі не можна, оскільки рішення про визнання приймає суддя і може робити це на власний розсуд. Також не зможуть отримати визнання ті, хто перебувають у шлюбі. Через це новий закон вже отримав критику міжнародних активістів, зокрема організації TGEU, як і через те, що підлітки за ним залишаються патологізованими, а діти взагалі не мають доступу до процедури.

Фінляндія: уряд зберігає вимогу стерилізації всупереч рекомендаціям ООН

Сакріс Купіла
Фінський транс-активіст Сакріс Купіла з вимогою скасувати примусову стерилізацію

Також паралельно Фінляндія отримала рекомендації Ради ООН з прав людини, які полягали у необхідності скасувати вимоги стерилізації, медичних втручань та діагнозів для отримання визнання, та розробити нову процедуру, яка базувалася б на самовизначенні та була доступною незалежно від віку, медичного або фінансового статусу.

Нажаль, 25 серпня фінський уряд оприлюднив рішення про те, що він відкидає ці рекомендації. Отже, принаймні найближчим часом законодавство Фінляндії щодо транс-людей залишиться без змін, зберігаючи її позицію у цьому питанні в ар’єргарді скандинавських країн. Втім, історія на цьому не закінчується, і у парламенті продовжують збирати підписи на підтримку нового «Транс-закону», хоча поки їх недостатньо для розгляду у відповідному комітеті.

Російська Федерація: зразок форми про зміну статі, якого краще б не було

Мій гендер - мій вибір
Російський активіст у 2010 році виходив з плакатом “мій гендер – мій вибір”, проте влада і досі обмежує транс-людей у їх виборі

У Росії проблемним моментом процедури з юридичного визнання гендеру протягом років була вимога документу за «формою встановленого зразку» про «зміну статі», якої фактично не існувало. Втім, більшість активістів наголошували, що не варто поспішати з впровадженням такого документу, оскільки поточний стан справ дозволяє широко трактувати поняття «зміна статі», наявність же чітко визначеної форми може призвести до «закручування гайок».

І от 5 жовтня проект наказу Міністерства охорони здоров’я РФ, який має встановити форму такої довідки, було оприлюднено для громадського обговорення. Крім самої довідки, він встановлює також вимоги, які транс-людина має виконати для її отримання. Це, зокрема, спостереження у психіатра не менше ніж півтора роки, отримання у нього направлення на комісію щодо «встановлення статевої переорієнтації», та власне отримання довідки від цієї комісії у складі психіатра, сексолога та психолога.

Проект вже отримав багато критики через те, що він порушує права людини трансгендерних людей, має нечіткі формулювання з деяких питань, а також не спирається у своєму тексті на жодні з існуючих міжнародних стандартів та класифікацій, тобто є незрозуміло чим обґрунтованою власною творчістю співробітників російського МОЗ, і російські активісти домагаються внесення змін до нього. Так чи інакше, набуття чинності наказу, у поточному чи певною мірою зміненому вигляді, очікується 1 січня 2018 року.

Ботсвана: суд вперше дозволив транс-чоловіку змінити документи

Тшепо Рікі Кгосітау
Тшепо Рікі Кгосітау може стати другою, хто отримає офіційне визнання свого гендеру

В африканських країнах становище трансгендерних людей є загалом досить тяжким, оскільки у більшості з них процедури транс-переходу та визнання відсутні як такі, а у деяких криміналізовано гомосексуальність, а отже трансгендерність теж потрапляє у зону ризику. Але навіть тут подекуди відбуваються зміни.

Так, у Ботсвані трансгендерний чоловік, який побажав не розкривати свої особисті дані, звернувся до суду з приводу того, що йому було відмовлено у зміні гендерного маркеру в офіційних документах. Суд розглянув справу і 29 вересня виніс рішення, що права цього чоловіка були порушені, і його вимога має бути задоволена. Він надзвичайно радіє з цього приводу, адже боротьба за визнання тривала десять років.

Зараз схожа справа щодо транс-активістки Тшепо Рікі Кгосітау також розглядається у суді, і слухання з неї очікуються у грудні. Такі події є визначними не тільки для Ботсвани, а і для Південної Африки загалом – Південно-Африканський центр судових справ визначає це як «монументальну перемогу», яка може змінити становище трансгендерних людей у всьому регіоні.

ПАРЄ: права інтерсекс-людей мають бути захищені на всіх рівнях

Піт Де Брьойн
Піт Де Брьойн є генеральним доповідачем ПАРЄ з прав ЛГБТІ, який приділив велику увагу інтерсекс-людям у своєму звіті

Для інтерсекс-людей ситуація у більшості країн світу досі залишається гіршою ніж для трансгендерів, оскільки нормалізувальні операції майже всюди є звичною практикою, а процедури визнання гендеру часто не розповсюджуються на інтерсексів. Тепер можна очікувати більш активних змін на краще, оскільки 12 жовтня Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, яка визначає необхідні шляхи для захисту прав інтерсекс-людей у всіх європейських країнах.

Резолюція закликає зокрема до припинення нормалізувальних операцій над інтерсекс-немовлятами, та взагалі будь-яких медичних втручань для інтерсекс-дітей та молоді без їх інформованої згоди. Замість того пропонується створювати клініки з цілісними підходами, які б орієнтувалися на потреби пацієнтів та консультувалися з інтерсекс-організаціями. Також резолюція звертає увагу на необхідність підвищення обізнаності суспільства щодо інтерсекс-людей.

Нарешті, особливо визначним є положення резолюції, яке пропонує зробити гендерний маркер у свідоцтвах про народження та інших документах необов’язковим для всіх.

Організація ІЛГА-Європа закликає уряди європейських держав зробити необхідні кроки відповідно до цієї резолюції для того, щоб законодавчо захистити права інтерсекс-людей.

Тайвань: лесбійській парі відмовлено у шлюбі, проте зміни наближаються

Фань Мін та Лінь Ю-лі
Фань Мін та Лінь Ю-лі, яким поки не вдалося зареєструвати свої стосунки як шлюб

Хоча Тайвань поступово рухається до визнання одностатевих шлюбів, про що ми вже писали, цей рух поки не дуже стає у пригоді окремим гомосексуальним людям. Зокрема, 12 жовтня Вищий адміністративний суд Тайбею відмовив у задоволенні вимог лесбійській парі, яка подала скаргу на відділ реєстрації, що відмовився зареєструвати їх шлюб. Рішення було аргументовано тим, що хоча Конституційний Суд визнав заборону одностатевих шлюбів незаконною, проте його вимогою було розробити необхідне законодавство для їх визнання, а цього досі зроблено не було.

Втім, у законодавчої влади є два роки (зараз фактично залишилося вже півтора) на те, щоб внести необхідні зміни у цивільний кодекс. Якщо вона цього не зробить, то згідно рішення суду одностатеві пари автоматично зможуть реєструватися просто за тими ж нормами, як це зараз роблять різностатеві.

Тим часом ЛГБТ-активісти закликають владу не зволікати, а впровадити зміни якнайшвидше. І 28 жовтня прем’єр-міністр Тайваню зробив заяву, що відповідний законопроект буде підготовлено та внесено на розгляд парламенту до кінця його поточної сесії, тобто у кінці року або на початку наступного.

Австрія: одностатеві шлюби можуть бути легалізовані на початку наступного року

Прайд у Відні
У Відні проходять чисельні ЛГБТ-прайди, проте шлюбної рівності там досі немає

Боротьба за визнання одностатевих союзів триває в Австрії вже багато років. Одна з визначних подій у її ході відбулася у 2006 році, коли Конституційний Суд постановив скасувати вимогу розлучення для визнання трансгендерних людей, що де-факто легалізувало існування одностатевих шлюбів за їх участю, проте не укладання таких шлюбів. У 2010 році ж було узаконено одностатеві партнерства, права яких поступово розширювалися та наближалися до шлюбів.

Та ось 12 жовтня австрійський Конституційний Суд виніс рішення, що відмова одностатевим парам в укладанні шлюбу є дискримінаційною, зокрема це стигматизує дітей у таких парах. Причому, за словами суддів, «навіть у тому випадку, якщо шлюби та партнерства будуть абсолютно ідентичними». Судом було подано пропозицію змінити австрійський цивільний кодекс таким чином, щоб прибрати з нього слова «різної статі» з визначення шлюбу.

Остаточне судове рішення очікується у грудні, і це значиме, що вже з січня одностатеві шлюби будуть узаконені. Таким чином, Австрія приєднається у цьому питанні до своєї сусідки Німеччини.

Коротко про інші події

  • У вересні в Азербайджані відбулися масові затримання ЛГБТІ-людей з застосуванням до них фізичного насилля.
  • У Таджикистані міліція восени почала ставити геїв та лесбійок на облік, мотивуючи це нібито високим ризиком зараження ВІЛ серед них.
  • 22 жовтня уряд Великої Британії закликав ООН використовувати термін «вагітні люди» замість «вагітні жінки», щоб не виключати трансгендерних чоловіків, які також можуть вагітніти.
  • Наприкінці жовтня у Єгипті запропоновано законопроект, який має на меті ще більше криміналізувати гомосексуальність у цій країні, зокрема заборонити оголошення про гей-події у соцмережах та носіння символіки.
  • За проміжною оцінкою опитування щодо шлюбної рівності, яке зараз відбувається в Австралії, підтримують її близько 60% респондентів.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: