Читайте у випуску:

  • процедуру визнання гендеру у Франції остаточно затверджено;
  • Німеччина виплатить компенсації репресованим гомосексуалам;
  • та багато іншого.

Франція: закон з визнання гендеру прийнято

Французькі транс-активісти
Активісти наполягають, що операція потрібна лише тоді, коли транс-людина того хоче

У минулому випуску ми писали, що у парламенті Франції розглядається законопроект щодо юридичного визнання гендеру. І ось 12 жовтня «Закон щодо правосуддя у XXI столітті», який містить відповідні положення стосовно трансгендерів, було остаточно затверджено Національною Асамблеєю.

Нагадаємо його основні положення:

  • визнання гендеру не потребує стерилізації або будь-якого іншого медичного втручання;
  • доступ до закону отримують будь-які повнолітні люди та емансиповані неповнолітні, тобто такі, які визнані судом незалежними від батьків;
  • для отримання визнання людина має представити до суду факти, що її офіційний гендерний статус не відповідає тому, у якому вона насправді живе.

Отже, хоча новий закон і є значним кроком уперед – особливо для країни, де такого законодавчого врегулювання досі не було – але недостатнім, оскільки не базується на самовизначенні та обмежує можливості визнання для неповнолітніх, на відміну від наприклад нещодавно впровадженого законодавства у Норвегії. За словами виконавчої директорки TGEU Джулії Ерт: «Такий закон міг вважатися прогресивним чверть століття тому, але зараз транс-люди мають усі підстави бути ним незадоволеними».

Об’єднані Арабські Емірати: держава дозволила робити операції трансгендерам

Хірурги в ОАЕ
Хірурги в ОАЕ відтепер зможуть робити операції зі зміни статевих органів

У той час коли одні країни роблять кроки з депатологізації трансгендерності, інші тільки доходять до того, щоб визнати трансгендерів такими, що потребують медичної допомоги. Мова йде про Об’єднані Арабські Емірати, де досі медичні процедури зі зміни статевих ознак взагалі не були легальними.

З квітня в Абу-Дабі працювала робоча група, яка мала змінити цю ситуацію. І ось на початку вересня уряд прийняв «Федеральний декрет №4», за яким гендерну дисфорію було визнано медичним станом, і за наявності відповідного діагнозу лікарі тепер мають можливість робити пов’язані з нею операції. ОАЕ таки чином стають другою країною Персидської затоки після Ірану, де це дозволено.

Також у вересні в ОАЕ транс-чоловік вперше подав позов до суду, вимагаючи дозволу на операцію з перевизначення статі, щодо якої вже мав рекомендацію від медичної комісії. Справа мала розглядатися 28 вересня, і результат розгляду наразі невідомий. Також невідомо, чи повинні будуть трансгендерні люди в Еміратах з набуттям чинності нового закону і надалі звертатися до суду, чи медичного дозволу на операцію буде достатньо. Логічним видається останнє, оскільки закон зобов’язує пацієнтів звертатися за психологічною допомогою, яка включає підготовку до переходу та обговорення можливості операції.

Німеччина: засуджені у минулому гомосексуали отримають компенсацію

Гей-пара у Берліні
Гей-пара біля залишків Берлінської стіни як символу минулого, з яким покінчено

До кінця 60-х років у Німеччині застосовувався кримінальний кодекс, 175 стаття якого передбачала покарання за секс між чоловіками. За цією статтею було засуджено загалом більше 140000 чоловіків, і 50000 з них – після Другої світової війни. Остаточно статтю було скасовано тільки у 1994 році, а у 2002 було аннульовано звинувачення, винесені за нею у період влади нацистів, але більш пізнього періоду це не стосувалося.

І ось 8 жовтня уряд Німеччини оприлюднив план виплати компенсацій жертвам цього закону. На це виділено 30 мільйонів євро, і за словами міністра Хайко Мааса на таку компенсацію можуть претендувати більше 5000 осіб. Обсяг виплати буде розраховуватися індивідуально за конкретними зверненнями, зважаючи зокрема на термін, який людина провела у в’язниці, починаючи від мінімальної суми у 3000 євро.

Імена постраждалих будуть вилучені зі списків засуджених. Також є пропозиція, що такі наслідки засудження як втрата роботи теж мають бути враховані у сумі компенсації. Зараз законопроект узгоджується урядом, і його прийняття очікується незабаром.

Великобританія: реабілітація геїв та науковий прорив

Кампанія в ім'я Алана Тюринга
Активісти закликають помилувати засуджених гомосексуалів так само, як Алана Тюринга

Схожі процеси відбуваються і у Великобританії, але тут поки мова йде тільки про помилування (посмертне) та реабілітацію засуджених за гомосексуальність. Відповідні закони діяли тут в Англії та Уельсі до 1967 року, у Шотландії – до 1980, у Північній Ірландії – до 1982.

Одним з найбільш відомих людей, що постраждали від антигомосексуальних законів, був математик Алан Тюринг, що є одним з засновників комп’ютерних наук. Його було засуджено за гомосексуальні стосунки, через що він врешті-решт покінчив з життям. У 2013 році Тюринга було посмертно помилувано. 20 жовтня було анонсовано, що те ж саме буде зроблено щодо інших жертв інституційної гомофобії – записи про їх судимість буде видалено з архівів.

Ще одна новина також стосується Великобританії, а точніше однієї з її заморських територій – Гібралтару, що знаходиться на іспанському узбережжі. 26 жовтня тут було прийнято законопроект, яким услід за Англією, Шотландією та Уельсом легалізовано одностатеві шлюби. Місцевий парламент проголовував за нього одноголосно.

У законопроекті однак є суперечливе положення, яке дозволяє держслужбовцям відмовлятися реєструвати одностатеві шлюби через релігійні мотиви. Спроба прийняти поправку, яка б скасувала це положення, нажаль вийшла невдалою.

Миші з експерименту
Штучно вирощені миші не тільки здорові, але і здатні давати приплід

Крім політичних подій звернемося також до наукових. Зокрема, вчені Університету Бат стверджують, що знайшли спосіб, за яким запліднення може бути досягнуто без жіночої яйцеклітини.

Інформація про проведений ними експеримент розповсюдилася у ЗМІ 13 вересня. Дослідники під керівництвом Тоні Перрі спочатку штучно запускали процес розвитку ембріона з яйцеклітини миші шляхом партеногенезу. Зазвичай такі ембріони гинуть, але на певному етапі вчені вводили до нього сперму, після чого він виростав у здоровий організм. Оскільки на тому етапі клітини ембріона вже майже не відрізнялися від звичайних, таких як наприклад клітини шкіри, було зроблено висновок, що таким чином можна досягти запліднення взагалі без участі жіночого організму.

Успішність експерименту на мишах дає можливість після додаткових досліджень та вдосконалення технології застосувати її і для людей, якщо на заваді тому не стануть етичні міркування. Зокрема для того, щоб пара геїв змогла мати спільну дитину – щоправда, для того щоб її виносити, все одно буде потрібна сурогатна матір. Також власних дітей зможуть мати жінки, які з певних причин стали безплідними.

США: боротьба з дискримінацією трансгендерів продовжується у різних штатах

Мікаела Мендельсон
Мікаела Мендельсон – транс-жінка, яка допомагає іншим трансгендерам

Продовжуючи тему експериментів з заплідненням: у кінці вересня американська гей-пара Джастін Рюс та Адам Смітс стала батьками трійні. Сурогатній матері було емплантовано ембріони від обох батьків, та ніхто не очікував, що вона народить трійню, у якій хлопчик буде з ДНК одного з пари, а дві дівчинки – другого.

Загалом же у Сполучених Штатах Америки як і раніше відбувається багато подій, що стосуються трансгендерних людей. Зокрема, у Каліфорнії у вересні запущено програму, яка має допомогти транс-людям з працевлаштуванням. Цю програму розпочав «Каліфорнійський проект робочих місць для трансгендерів», який веде власне транс-жінка Мікаела Мендельсон, у партнерстві з Асоціацією ресторанів Каліфорнії, і пропонує таким людям роботу у ресторанах.

Додаткова користь для роботодавців у тому, що перші 60 годин, які транс-людина працює на новому місці, оплачуються з фонду цієї кампанії – фактично за рахунок штату. Досі рівень безробіття серед трансгендерів у США вдвічі вищий за середній рівень, а серед етнічних меншин – і ще вище, тому така програма є дійсно актуальною.

Протест проти HB2
Трансгендерні активісти протестують проти “туалетного закону” Північної Кароліни

Тим часом навколо «туалетних законів», особливо у Північній Кароліні де такий закон є чинним, продовжують вирувати події. Поки суспільство очікує на рішення суду, до протестів проти HB2 приєдналися великі компанії, такі як PayPal, Apple, Starbucks, United Airlines та інші, погрожуючи закрити у Північній Кароліні свій бізнес, а NBA прийняла рішення перенести важливу гру до іншого штату.

Водночас думки суспільства згідно з опитуванням, проведеним Центром Pew Research 16 вересня, розділилися. Зокрема, 55% жінок вважають, що трансгендерним людям можна дозволити відвідувати туалети відповідно до гендерної ідентичності, у той час як 52% чоловіків проти того. Результат є досить показовим у тому плані, що одним з аргументів на користь закону була нібито потреба захистити якраз жінок. Загалом же дружня до трансгендерів позиція має невелику перевагу у 51% проти 46%.

У Массачусетсі ж, навпаки, 1 жовтня набув чинності закон, яким забороняється дискримінація транс-людей у публічних місцях – зокрема це стосується туалетів та роздягалень. Також у згаданій вже Каліфорнії губернатор підписав закон, яким будь-який окремий туалет визначається як гендерно-нейтральний.

І останнє що хочеться згадати з приводу США, це те, що скасування заборони військової служби для трансгендерів, яке відбулося нещодавно, вже має перші дієві наслідки. Так, 9 вересня відбулася церемонія з присвоєння військового звання транс-чоловіку Блейку Дреманну та ще трьом трансгендерам. Сам Дреманн відзначив, що церемонію було проведено найкращім чином, і він не став би у ній нічого міняти.

Угорщина: суд вперше визнав дискримінацію транс-жінки при працевлаштуванні

Угорські ЛГБТ на прайді
Найбільша угорська ЛГБТ-організація підтримує також трансгендерів

В Угорщині з 2003 року діє Закон про рівне ставлення. Ним забороняється дискримінація у сфері працевлаштування, здоров’я, освіти, а також постачання послуг за низкою ознак, серед яких також і гендерна ідентичність. Однак досі у скаргах, що стосувалися порушень прав за цією ознакою, або відмовляли, або закривали їх за взаємною згодою сторін.

Перший випадок, коли таку скаргу було задоволено, стався 1 вересня. Трансгендерна жінка з невеликого села прожила шість років відповідно до своєї гендерної ідентичності, але ще не отримала юридичного визнання. Коли вона спробувала отримати роботу у магазині одягу, їй відмовили, побачивши у документах чоловіче ім’я.

Жінка звернулася до Háttér Society, яка є найбільшою ЛГБТІК-організацією Угорщини, і там їй допомогли подати скаргу з приводу відмови у працевлаштуванні та ворожого ставлення. Наявність дискримінації було офіційно визнано – більше того, влада визнала, що шукати на посаду виключно людину жіночої статі теж було дискримінаційною вимогою.

Загалом ситуацію транс-людей у сфері праці в Угорщині не можна назвати задовільною. За нещодавно проведеним дослідженням, 40% трансгендерів були звільнені через їх статус, а 80% були вимушені самі змінити місце роботи через прояви трансфобії у колективі. Тому цей перший прецедент має велике значення.

Литва: передвиборні обіцянки щодо одностатевих партнерств

Прайд у Вільнюсі
Хоча у столиці Литви регулярно відбуваються прайди, одностатеві стосунки там досі не визнаються

Серед прибалтійських країн одностатеві партнерства зараз визнаються тільки в Естонії. У Литві незадовго до парламентських виборів питання щодо такого визнання поставили під час дебатів між лідерами партій, які відбувалися 6 вересня. В результаті більшість лідерів, включно з консервативною партією християнських демократів, висловилися за підтримку партнерств. Партії ж більш лівого спрямування готові були підтримати також і одностатеві шлюби.

У той же час, щодо питання усиновлення та удочеріння одностатевими парами політики висловлювалися більш стримано – навіть ліберали були проти нього.

Вибори пройшли у Литві у два тури 9 та 23 жовтня, і перемогу на них здобула партія «Союз селян та зелених Литви», християнські демократи ж опинилися на другому місці. Таким чином, партії, які були готові визнати одностатеві партнерства, склали у парламенті більшість. Тепер питання у тому, щоб від обіцянок вони перейшли до справи.

ООН: експерт з прав людини для ЛГБТ приступає до справи

Вітіт Мунтарбхорн
Вітіт Мунтарбхорн відтепер опікуватиметься дотриманням прав ЛГБТ

Як ми писали раніше, в ООН було затверджено посаду незалежного експерта з дотримання прав людини для ЛГБТ. Такого експерта було призначено 30 вересня, і став ним Вітіт Мунтарбхорн – професор міжнародного права Чулалонгкорнського Університету з Бангкоку.

Мунтарбхорн був співголовою зустрічі 2006 року, яка призвела до затвердження Джок’якартських принципів – рекомендацій ООН з застосування прав людини в аспекті сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Він також був спеціальним доповідачем з питань Північної Кореї, дитячої проституції та порнографії. З 2012 року він був у складі комісії Ради з прав людини ООН з розслідування по Сирії.

Тепер протягом принаймні наступних трьох років Мунтарбхорн матиме офіційні повноваження, що дозволятимуть йому привертати увагу до питань порушень прав ЛГБТ та працювати з державами у впровадженні заходів щодо боротьби з насильством та дискримінацією на базі сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: