Читайте у випуску:

  • Бельгія, Люксембург та Чилі осучаснюють процедури визнання гендеру;
  • Колумбія вперше визнала поліамурний гей-шлюб;
  • Німеччина нарешті узаконює шлюбну рівність;
  • та багато іншого.

Бельгія: визнання гендеру буде спрощено, але недостатньо

Петра де Суттер
Трансгендерка Петра де Суттер працювала з іншими політиками над транс-реформою

У кінці минулого року ми писали про те, що у Бельгії розглядається впровадження нового законодавства для юридичного визнання гендеру, яке має скасувати вимоги стерилізації та взагалі медикалізацію цієї процедури. І от 24 травня відповідний законопроект було прийнято парламентом 117 голосами «за» при 6 тих, що утрималися.

Головним позитивним результатом є те, що процедура визнання гендеру стає виключно адміністративною: транс-людина має подати відповідну заяву до закладу реєстрації цивільного статусу. Заява розглядатиметься протягом трьох місяців, після чого, у разі позитивного рішення, людина отримає нове свідоцтво про народження. Якщо ж рішення негативне, то заявниця або заявник має право подати позов до суду.

У повному обсязі визнання доступне тільки для тих, хто досягли 18 років. Підлітки понад 16 років зможуть подати заяву за підтримки батьків чи опікунів, також при цьому має бути надане підтвердження від психіатра, що вони роблять це вільно. Діти ж від 12 років матимуть право змінювати ім’я, але не гендерний маркер.

Правозахисники організації TGEU вже висловилися, що хоча нова процедура і є значним кроком уперед, проте зазначені обмеження роблять його недостатнім. Вони побоюються, що, зважаючи на таку значну зміну як скасування стерилізації, законодавці не матимуть мотивації доопрацьовувати цей закон далі, і закликають їх не зупинятися на досягнутому.

Люксембург: нова процедура визнання базуватиметься на самовизначенні

Транс-активісти Люксембургу
Транс-активісти Люксембургу обговорюють з міністеркою охорони здоров’я необхідні зміни

Ще однією країною, яка впроваджує важливі зміни для трансгендерів, став сусідній Люксембург. Зараз у цій невеликій країні для отримання юридичного визнання необхідно звернутися до суду, якому представити психіатричний діагноз та довести, що відбулася необоротна зміна зовнішності.

Новий законопроект представив міністр юстиції Фелікс Браз 17 травня, до Міжнародного дня протидії гомофобії, трансфобії та біфобії. Згідно з цим проектом, визнання гендеру має бути засновано на самовизначенні. Для його отримання треба буде подати декларацію до міністерства юстиції, яке призначить зустріч, під час якої особі буде гарантовано зміну імені та статі в офіційних документах. Ніякі медичні документи при цьому не потрібні.

Для дітей від 5 років визнання буде доступним за згодою обох батьків, що дозволить дітям іти до школи відразу з правильно вказаною ідентичністю у документах. У віці ж понад 12 років достатньо особистої згоди самої дитини. Також процедура буде доступною для осіб, які не є громадянами Люксембургу. У разі ж, якщо людина захоче повернутися до попереднього імені та статі, такі випадки будуть розглядатися у суді.

На сьогоднішній день законопроект проходить розгляд у парламенті.

Канада: трансгендерні люди відтепер ще більше захищені

Канадські активісти та мер
У Юконі влада та трансгендери віднині на одному боці

Помітні зміни щодо реалізації прав транс-людей відбуваються і у Канаді. Тут провінції мають достатню самостійність щоб впроваджувати власне законодавство, тому ситуація у різних регіонах досі мала відмінності.

Так, Юкон досі залишався єдиною провінцією, де трансгендери обов’язково мали робити хірургічну операцію для юридичного визнання. З цією практикою покінчено від 13 червня, коли необхідні зміни до законодавства були затверджені парламентом. Крім того, законопроект вводить також гендерно-нейтрально опцію до свідоцтв про народження, передбачаючи втім, що гендерний маркер має бути встановлений пізніше.

На федеральному рівні ситуація також не залишається без змін. Майже тими ж днями, 15 червня, Сенат затвердив законопроект, яким до Канадського акту про права людини вносяться гендерна ідентичність та гендерна експресія як ознаки, захищені від дискримінації. Також було змінено карний кодекс, де захист від пропаганди ненависті розширено на гендерну ідентичність та гендерну експресію. Крім того, якщо злочин скоєно на ґрунті ненависті або упередження до цих ознак, це має розглядатися як обтяжуючі обставини.

Від Канади не дивно очікувати такого прогресу, адже її прем’єр-міністр Джастін Трюдо відомий дружнім ставленням до ЛГБТІК, зокрема цього року він знову особисто брав участь у прайд-параді у Торонто.

Португалія: анонсовано заборону операцій на інтерсекс-немовлятах

Інтерсекс-діти не потребують втручань
Напис на плакаті: “Ваші втручання не потрібні інтерсекс-дітям, лише суспільству”

Права інтерсекс-людей досі залишаються мабуть найменш захищеними із усього спектру ЛГБТІК. Проте і щодо них поступово відбуваються важливі зрушення. Першою країною, яка заборонила нормалізаційні операції на інтерсекс-немовлятах, стала Мальта, яка зробила це у своєму передовому законі GIGESC. Ще однією країною, де здійснювалася спроба подібної заборони, є Чилі, проте там її було введено лише тимчасово.

Тепер наступною країною, де хірургічні втручання для інтерсекс-немовлят, які не є вкрай необхідними, будуть заборонені, готується стати Португалія. Анонс з цього приводу було зроблено 17 травня на міжнародному форумі у Брюсселі з нагоди Міжнародного дня протидії гомофобії, трансфобії та біфобії. Надалі відповідний законопроект має бути розглянуто та затверджено парламентом.

Чилі: визнання гендеру без медичного втручання, але з обстеженням

Чилійські транс-активісти
Активісти чилійської транс-організації OTD вітають рішення Сенату

У згаданій вже Чилі можливість юридичного визнання гендеру існує з 2007 року, проте досі для того були необхідні медичні втручання, хоча й не обов’язково такі, що ведуть до стерилізації. Законодавство, яке мало б ще спростити цей процес, розглядалося протягом 4 останніх років. І от 14 червня законопроект про гендерну ідентичність нарешті було затверджено Сенатом.

Основні положення нового закону такі:

  • зміна імені та статі у документах має відбуватися в установі громадянської реєстрації без необхідності медичних втручань або судового дозволу;
  • обов’язковою умовою є медична оцінка, яка має встановити відсутність психічного розладу у заявника;
  • людина має бути у віці понад 18 років;
  • якщо заявник знаходиться у шлюбі, то його має бути розірвано.

Таким чином, тут, як і у Бельгії, перемога є лише частковою. Чилійські транс-активісти сподіваються, що тепер, коли законопроект передано у нижню палату парламенту, у процес його обговорення ще можна буде втрутитися, щоб прибрати вимогу медичного обстеження та забезпечити права транс-дітей та підлітків.

Венесуела: суд підтримує вимоги трансгендерок

Діви Венесуели
“Діви Венесуели” є помітними у венесуельському ЛГБТ-активізмі

Країни Південної Америки загалом досить різняться з точки зору ситуації транс-людей у них. У той час коли Аргентина має передове законодавство з юридичного визнання гендеру, Венесуела, навпаки, досі не має законодавчого врегулювання цього питання як такого. Закон дозволяє громадянам змінювати імена, проте нічого не каже щодо можливості зміни гендерного маркеру. Але тепер ця ситуація має шанс бути виправленою.

У квітні п’ятеро активісток організації «Діви Венесуели» подали позов до суду, вимагаючи визнання їх гендеру на основі конституційного права на розвиток особистості. 1 червня Верховний Суд оголосив, що взяв до відома їх аргументи та прийняв рішення розглянути їх справи в індивідуальному порядку. Він також запросив для того копії документів та медичний звіт, вважаючи це необхідним для юридичного визнання.

Активістки сподіваються, що позитивне рішення стане прикладом для інших установ, які отримають інформацію про нього та почнуть юридично визнавати гендер транс-людей. Втім, організація Venezuela Igualitaria висловила критику з приводу вимоги медичного звіту, вказуючи на несправедливість того, що трансгендери для визнання свої ідентичності мають спочатку доводити, хто вони є насправді.

Колумбія: перший офіційний поліамурний шлюб

Трійця геїв у Колумбії
Трійця геїв щасливі, бо тепер є законною сім’єю

У квітні минулого року шляхом рішення Конституційного Суду Колумбія визнала одностатеві шлюби. Нещодавно ж у цій країні відбулася куди більш безпрецедентна подія: 3 червня у Медельїні було зареєстровано шлюб між трьома чоловіками.

Актор Віктор Уго Прада, журналіст Мануель Хосе Бермудес та спортивний інструктор Джон Алехандро Родрігес уклали шлюб і отримали документи, які встановлюють для них такі самі права, як для сімейних пар, включно з правом на наслідування. Їх союз було названо словом «trieja», яке є комбінацією слів, що означають «тріо» та «пара».

Юрист та гей-активіст Герман Рінкон Перфетті визначає це як перший випадок офіційного визнання поліамурної сім’ї. За його словами, таких сімей у Колумбії насправді багато, але тільки тепер з’явилося визнання того, що інші типи сімей також існують. Поки однак важко прогнозувати, чи стане цей приклад початком нової практики.

Тайвань: до одностатевих шлюбів залишилося не більше двох років

Чі Чіа Вей
Активіст Чі Чіа Вей кілька років домагається визнання своїх стосунків з партнером як шлюбу

Тайвань, який вже деякий час рухається до того, щоб стати першою країною Азії, яка визнає одностатеві шлюби, нещодавно зробив ще один важливий крок у цьому напрямку. 24 травня Вищий Суд країни оголосив, що діюче законодавство, яке не визнає одностатеві стосунки, порушує конституцію країни. Це стосується, зокрема, цивільного кодексу, який таким чином порушує дві статті конституції.

Рішення стало наслідком процесу, початого у 2013 році, коли гей-активіст Чі Чіа Вей подав заяву на реєстрацію шлюбу зі своїм партнером у Тайбеї та отримав відмову. Обидві сторони запросили конституційну інтерпретацію цього питання, яка врешті-решт була вирішена на користь позивача.

Тепер влада Тайваню має два роки на те, щоб змінити законодавство і забезпечити одностатевим парам такі самі або подібні до тих механізмів реєстрації шлюбу, які мають різностатеві. При цьому, навіть якщо відповідних змін не буде зроблено, згідно рішення суду гомосексуальні пари матимуть змогу просто скористатися вже існуючою процедурою укладання шлюбу.

Німеччина: довгоочікувана шлюбна рівність та спроба реформувати транс-законодавство

Веселка над Рейхстагом
Веселка над Рейхстагом на День протидії гомофобії, трансфобії та біфобії

Зареєстровані партнерства для одностатевих пар визнаються у Німеччині з 2001 року. З того часу їх права поступово розширювалися, зокрема останній раз у жовтні 2015 року, і неодноразово піднімалося питання узаконення одностатевих шлюбів. Проте такі спроби кожного разу блокувалися правлячою партією Християнських демократів. Зокрема і канцлер Ангела Меркель висловлювалася, що ідею шлюбів для гомосексуальних людей вона не підтримує.

Проте ситуація змінилася нещодавно, коли опозиційна Партія зелених оголосила, що не піде на утворення ніяких коаліцій, допоки не буде запроваджено шлюбну рівність. Незабаром після того, 27 червня, Меркель неочікувано заявила, що підтримує ідею голосування «за совістю», тобто коли кожен депутат голосує виходячи з власної позиції, а не згідно з єдиною позицією від партії. Тоді було прийнято рішення провести таке голосування найближчими днями, щоб встигнути до кінця сесії.

Отже, голосування відбулося 30 червня. Законопроект про одностатеві шлюби був підтриманий 393 голосами «за» при 226 «проти», 4 відсутніх та 7 тих, що утрималися. Сама Меркель голосувала проти, у той час як принаймні 70 християнських демократів дали голоси «за». Закон ще має бути підписаний президентом, перш ніж набути чинності, але це вже суто формальна процедура.

Та ж вищезгадана Партія зелених на початку травня подала до парламенту «Законопроект самовизначення», який має прийти на зміну діючому «Транссексуальному закону», що регулює процедуру юридичного визнання гендеру. В останній хоча і неодноразово вносилися зміни, проте правозахисники визнають, що загалом він давно застарів.

Нова процедура має базуватися виключно на відчутті гендерної приналежності самої людини. Ніякі діагнози та думки експертів при цьому не мають бути потрібні. Замість того необхідні зміни в імені та гендерному статусі особистості мають відбуватися шляхом простого адміністративного акту у муніципальній установі. Втім, оскільки незабаром у Німеччині відбудуться вибори, подальшу долю законопроекту поки важко визначити.

Також у попередньому випуску ми писали про урядовий проект реабілітації гомосексуалів, засуджених за одностатеві стосунки згідно «Параграфу 175». 22 червня цей законопроект підтримала нижня палата парламенту, і тепер він має пройти ще верхню, щоб набути чинності.

Російська Федерація: ЄСПЛ завдає удар у відповідь

Демонстрація ЛГБТ у Росії
Російські ЛГБТ-активісти на демонстрації за скасування гомофобного закону

З 2013 у Російській Федерації діє закон про заборону пропаганди «нетрадиційних сексуальних стосунків» серед неповнолітніх. А у попередні роки аналогічні закони були впроваджені в окремих регіонах Росії, у тому числі у Санкт-Петербурзі одіозним Віталієм Мілоновим. Ці закони стали фактично інституціональним засобом для того, щоб обмежувати будь-яку ЛГБТ-активність у країні.

Російські активісти Ніколай Алексеєв, Ніколай Баєв та Алексей Кисельов, яких притягували до відповідальності згідно з регіональними законами, після прийняття федерального подали на нього позов до ЄСПЛ. І от 20 червня суд визнав, що «закон проти пропаганди» є дискримінаційним і порушує право на свободу самовираження. Рішення було прийнято 6 голосами проти одного, причому цей один голос належав російському судді. Суд зобов’язав державу виплатити позивачам по 49100 євро.

Російська влада втім очікувано не згодна з винесеним рішенням. Зокрема, омбудсвумен Тетяна Москалькова вважає, що закон неправильно інтерпретували, оскільки «пропаганда та висловлення думки – це різні речі». Також міністерство юстиції висловилося, що на їх думку закон не протирічить міжнародній практиці, тому вони планують подати апеляцію протягом трьох місяців.

Зважаючи на загальні тенденції у РФ, навряд чи можна розраховувати на те, що відповідний закон буде змінено або скасовано. Проте рішення ЄСПЛ у будь-якому разі важливе з точки зору привернення уваги до нього, а також відкриває можливість подавати ще більшу кількість позовів, які мають бути так само задоволені.

США: релігійна свобода Трампа проти ЛГБТІК та інші ініціативи

Зупинити Трампа
У США активісти вимагають зупинити атаку Трампа на свободу, справедливість та рівність

У Сполучених Штатах тим часом справдилися очікування і побоювання останнього часу. А саме, 4 травня президент Дональд Трамп підписав «наказ про релігійну свободу». Хоча у ньому і не йдеться про ЛГБТІК безпосередньо, втім, з нього випливає, що можна буде відмовляти у наданні тих чи інших послуг, виходячи з релігійних принципів. Зокрема, якщо у ці принципи не впишуться гомосексуальні чи трансгендерні люди, або жінки, які мають потребу зробити аборт, їх фактично можна буде легально дискримінувати.

Представники найбільших правозахисних організацій США відразу виступили з критикою нового наказу. Втім, вони вирішили поки утриматися від позову на нього, оскільки негативні наслідки з тексту наказу не є безпосередньо очевидними. Однак організація Human Rights Campaign пообіцяла уважно стежити за подальшими діями адміністрації Трампа і бути готовою протистояти будь-яким спробам ліцензувати дискримінацію.

Показово, що проти цього наказу висловилися також понад 1000 лідерів релігійних організацій. За їх словами, він тільки роз’єднає людей, і це зовсім не та релігійна свобода, якою вона має бути в очах закону.

Майже одночасно з тим у кінці квітня до конгресу США було внесено законопроект, який має заборонити так звану конверсійну терапію, тобто спроби «лікування» сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності. Нажаль, на наш погляд ця ініціатива має мало шансів на реалізацію, оскільки аналогічний законопроект вже подавався демократами рік тому, але не був підтриманий. Тепер же, коли при владі консервативніші республіканці, ймовірність того ще менша.

І ще одна новина зі штату Орегон, який ми вже згадували у контексті гендерної небінарності. Тут з 3 липня можна буде отримувати гендерно-нейтральні водійські права – у цьому випадку замість жіночого або чоловічого гендерного маркеру буде стояти позначка «X». Зауважимо, що у Сполучених Штатах водійські права часто відіграють роль основного документу, що посвідчує особу, фактично аналогічного паспорту.

Коротко про інші події

Райдужний світ

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: