Читайте у випуску:

  • Данія остаточно депатологізує трансгендерність;
  • «закон Тюринга» у Великобританії реабілітував гомосексуалів;
  • Фінляндія позбулася останньої перешкоди до визнання одностатевих шлюбів;
  • та багато іншого.

Данія: трансгендерні діагнози більше не вважаються хворобами

Транс-діагнози скасовано
Трансгендерність прибирається з будь-яких списків психічних захворювань

Ми вже писали минулого року, що Данія вирішила виключити трансгендерні діагнози з категорії психічних захворювань, не дочікуючись 2018 року, коли це відбудеться на рівні Міжнародної класифікації хвороб. І от це рішення набуло чинності 1 січня 2017 року.

Датське управління з даних щодо охорони здоров’я припинило використання трансгендерних діагностичних кодів F64 «Розлад гендерної ідентичності» включно з усіма, що входять до цього підрозділу. Замість них було створено інші коди у нейтральному розділі «Фактори, що впливають на стан здоров’я та звертання за медичною допомогою». Старі визначення діагнозів перетворилися на нові у локальній датській версії МКХ таким чином:

  • «Розлад гендерної ідентичності» – на «Звертання, пов’язані з питаннями гендерної ідентичності»
  • «Транссексуалізм» – на «Звертання, пов’язані з буттям трансгендером»
  • «Розлад гендерної ідентичності у дитинстві» – на «Звертання, пов’язані з питаннями гендерної ідентичності у дитинстві»

Хоча це дуже визначний крок у напрямку депатологізації, зазначається, що він не є достатнім. Зокрема, процедура потребує для транс-людей довгого психологічного оцінювання перед будь-яким медичним втручанням. Активістка правозахисної організації Лінда Тор Педерсен пропонує, щоб замість того лікування трансгендерних людей базувалося на принципі інформованої згоди.

Євросоюз: примусова стерилізація та психопатологізація мають бути припинені

Беатріс Бекерра
Депутатка від Іспанії Беатріс Бекерра представила звіт у Європарламенті

14 лютого Європейський парламент затвердив звіт Бекерра «з просування гендерної рівності у сфері психічного здоров’я та клінічних досліджень», поданий наприкінці 2016 року у Комітет з прав жінок та гендерної рівності. Цей звіт серед іншого приділяє велику увагу трансгендерним питанням.

Зокрема, звіт закликає держави-члени ЄС запобігати, забороняти та переслідувати за примусову стерилізацію, якій піддаються трансгендерні та інтерсекс-люди. Також закликається підтримувати жертв калічення геніталій. Крім того, висловлено жаль з приводу того, що трансгендерні люди досі вважаються психічно хворими, адже це є для них джерелом значного дистресу.

Звіт також вказує на необхідність приділяти у політиках з психічного здоров’я увагу питанням високого рівня депресії та суїцидальності серед транс-людей, а ще заохочує до проведення досліджень ефектів довготривалої гормональної терапії.

Далі лишається сподіватися, що європейські держави візьмуть цей звіт до уваги та змінять процедури для трансгендерних та інтерсекс-людей таким чином, щоб виключити з них примусову стерилізацію та психіатризацію.

Пакістан: трансгендери будуть враховані у перепису населення

Транс-активісти Пакістану
Трансгендерні активісти Пакістану вимагають дотримання своїх прав

9 січня Вищий Суд Лахору у Пакистані прийняв рішення, що держава має враховувати трансгендерних людей у національному перепису населення. Рішення стало наслідком клопотання, яке у листопаді минулого року подала транс-жінка Вакар Алі. Вона закликала федеральний уряд країни забезпечити законодавство, яке сприяло б підвищенню рівня життя трансгендерної спільноти. Зокрема, було запропоновано включити у форми перепису колонку для регістрації трансгендерів, щоб залежно від їх чисельності уряд міг розрахувати ресурси на їх підтримку.

Отже, суд визнав справедливість вимоги, і у березні, коли відбудеться перепис, це дасть можливість отримати дані щодо реальної кількості транс-людей у Пакистані. Зараз правозахисна група Trans Action визначає її приблизно у 500000 осіб серед 190-мільйонного населення країни.

Хоча ще у 2012 році Верховний Суд Пакистану проголосив рівні права для трансгендерних громадян, проте у реальності вони залишаються маргіналізованими і часто змушені жебракувати, йти у проституцію чи танцювати, щоб заробити собі на прожиття.

США: що прихід Трампа несе з собою для ЛГБТІК

Трамп і туалети
Трамп як і багато інших консерваторів не має спокою через трансгендерів у туалетах

У Сполучених Штатах найбільш визначною подією, що стосується зокрема і ЛГБТІК, став вступ на посаду президента Дональда Трампа, який відбувся 20 січня. Перші наслідки того стали помітні вже наступного дня, коли з сайту Білого Дому було прибрано сторінку, присвячену правам людини для ЛГБТ, яку активно підтримувала адміністрацією Обами.

Надалі були серйозні побоювання щодо того, що у перші ж дні Трамп скасує указ про заборону дискримінації ЛГБТ на робочому місці. Цього не відбулося, і, хоча віце-президент Майк Пенс (відомий своїми гомофобними проявами у минулому) запевнив, що недискримінація є невід’ємною частиною політики президента, проте є неофіційна інформація, що не скасовувати наказ Трампа переконала його донька Іванка та її чоловік.

Втім, залишаються побоювання, що незабаром президент може завдати значно потужнішого удару правам людини для ЛГБТ, якщо підпише закон щодо свободи релігійних переконань, який фактично легалізує дискримінацію, яка керується ними.

Тим часом, поки майбутнє гомосексуалів залишається непевним, трансгендери вже відчули істотне погіршення. 22 лютого департамент юстиції разом з департаментом освіти скасували рекомендації, створені цими ж департаментами минулого року при Обамі, спрямовані на недискримінацію студентів і учнів. Цей вчинок розв’язує руки консерваторам у просуванні «туалетних законів» на рівні штатів. Зокрема, у штаті Теннессі вже винесена на розгляд ініціатива, аналогічна закону HB2 у Північній Кароліні, що примушує транс-людей користуватися туалетами відповідно до їх вродженої статі. Такі ж «туалетні законопроекти» подані на розгляд ще у низці штатів.

Канада: політику щодо трансгендерних ув’язнених змінено на краще

Джастін Трюдо
Джастін Трюдо визнає важливість прав людини для транс-людей

Сусідню Канаду ми останнім часом періодично згадуємо у контексті покращення ситуації трансгендерних людей у цій країні. Тепер її прем’єр-міністр Джастін Трюдо, відомий своїм дружнім ставленням до ЛГБТІК, сприяв тому, щоб політика щодо трансгендерних ув’язнених була переглянута.

Нещодавно виправна служба Канади зробила заяву, у якій зазначила, що трансгендерні порушники, які не зробили операцію на геніталіях, мають утримуватися у закладах відповідно до їх статі за народженням, а не гендерної ідентичності. Одна трансгендерна жінка назвала таку політику «тортурами».

Після цього 12 січня Трюдо пообіцяв, що регулювання мають бути змінені таким чином, щоб трансгендерні ув’язнені розміщувалися у закладах відповідно до їх гендерної ідентичності. І вже наступного дня спікерка виправної служби Канади заявила, що буде застосовуватися індивідуальний підхід до кожного випадку, щоб належними заходами забезпечити повагу до гідності, прав та безпеки усіх ув’язнених.

Нагадаємо, що аналогічна зміна політики відбулася нещодавно у Великобританії після випадків самогубств транс-жінок у в’язницях.

Великобританія: покарані у минулому гомосексуали тепер помилувані

Родина Алана Тюринга
Родина Алана Тюринга передала петицію з підписами за закон про помилування

Що ж стосується власне Великобританії, минулого року там було анонсовано помилування всіх гомосексуалів, які свого часу були засуджені. Здійснилося це 31 січня, коли відповідний закон набув чинності. Він отримав неофіційну назву «Закон Тюринга» – на честь Алана Тюринга, видатного математика, засудженого через гомосексуальність у 1954 році та посмертно помилуваного королевою у 2013.

Таким чином, тисячі гомосексуальних людей були реабілітовані після смерті. Але дія закону розповсюджується не тільки на померлих, а і на тих, що дожили до сьогодення. Вони мають самостійно звернутися до Міністерства внутрішніх справ за відповідною процедурою, щоб записи щодо їх засудження у минулому були видалені.

За словами міністра юстиції Сема Джиіма: «Ми ніколи не зможемо позбутися болю, якого завдали, але ми приносимо вибачення та діємо, щоб виправити ці помилки».

Ліван: гомосексуальність не злочин, а вибір

ЛГБТ-активісти Лівану
ЛГБТ-активісти Лівану кажуть, що людська сексуальність буває різноманітною

У Лівані ж гомосексуальність досі вважається злочином і передбачає покарання до 1 року в’язниці за «протиприродні» статеві акти. Проте відтепер ситуація може змінитися на краще, після того як у кінці січня суддя Рабі Маалуф поставив під сумнів відповідну статтю 534 карного кодексу.

Суддя зазначив, що поняття про «закони природи» є надто відкритим і розмитим, щоб посилатися на нього у законодавстві. Натомість він послався на те, що закони мають забезпечувати свободу самовираження: «дія, здійснена шляхом реалізації права без вчинення насильства, не має розглядатися як злочин». Як наслідок, у рішенні суду сказано, що гомосексуальність є особистим вибором, а не кримінальним злочином.

Хоча останніми роками стаття 534 майже не застосовується на практиці, сама її наявність сприяє тому, що ставлення ліванського суспільства до гомосексуальності залишається переважно негативним. Нове судове рішення дає шанс швидше змінити цю ситуацію.

Естонія: укладені за кордоном одностатеві шлюби мають визнаватися

Гей-шлюб в Естонії
А ця пара уклала перший шлюб на території Естонії

З 2016 січня в Естонії визнаються одностатеві партнерства, але не шлюби. Проте 28 грудня Талліннський окружний суд вперше визнав саме шлюб, зареєстрований між двома чоловіками у Швеції.

Перша спроба зареєструвати цей шлюб була зроблена у 2015 році, але тоді пара отримала відмову від управи Хар’юського повіту, аргументовану тим, що Естонія не визнає одностатеві шлюби і це суперечило б її правовій системі. Однак тоді один з одружених Атс Йоорітс звернувся до суду. Суд другої інстанції вирішив, що протиріччя з діючим законодавством немає, оскільки, хоча такі шлюби і не передбачені у країні, але і заборона їх визнання у випадку укладання в іншій країні також не передбачена у базових принципах права.

Це рішення суду зобов’язує Естонію віднині реєструвати одностатеві шлюби, укладені за її межами. Її приклад можуть узяти до уваги й інші держави, де гомосексуали мають аналогічні проблеми з визнанням шлюбу.

Нагадаємо, що у 2015 році у посольстві Великобританії у Таллінні було укладено одностатевий шлюб вперше на території пострадянського простору.

Словенія: не шлюби, але більше прав для партнерств

Лесбійки у Словенії
Ці дівчата з Любляни можуть отримати всі шлюбні права, крім права мати дітей

Одностатеві партнерства у Словенії визнаються з 2006 року. Спроба визнати шлюби, укладання яких було б доступне партнерам однієї статі, відбулася у 2015 році, проте їй на заваді став референдум, і за його результатами принаймні на найближчий час цю можливість було втрачено. Але невдовзі знайшовся інший шлях розширити права одностатевих пар.

Майже відразу після референдуму незалежний депутат Яні Мьодерндорфер запропонував новий законопроект, що надає одностатевим партнерствам такі ж права, як і шлюб, за винятком адопції та штучного запліднення. Після розгляду його було поставлено на голосування, і 21 квітня 54 голосами «за» при 15 «проти» прийнято Державними Зборами.

Надалі була спроба винести цей закон на референдум, але таку ініціативу визнали порушенням законодавства. Отже, 24 лютого закон про одностатеві партнерства набув чинності. Таким чином, словенські гомосексуали дещо наблизилися до рівності, однак повноцінні шлюби залишаються їм недоступні.

Фінляндія: консерватори не змогли завадити шлюбній рівності

Прайд у Хельсінкі
ЛГБТ у Фінляндії дійсно мають привід для гордості

Законопроект з легалізації одностатевих шлюбів був прийнятий парламентом Фінляндії ще у грудні 2014 року, проте, зважаючи на необхідність затвердження додаткових положень для його впровадження, має набути чинності тільки 1 березня поточного року. Поки ж до того ще залишався час, опоненти вдавалися до спроб перешкодити цьому.

Так, у 2015 році петиція щодо скасування нового закону про шлюб набрала достатню кількість голосів для її розгляду парламентом. 22 червня 2016 року її було передано у парламент. Нарешті, 15 лютого комітет з законодавчих справ розглянув петицію та рекомендував відхилити. Тим не менш, це питання було передано на голосування у парламент.

І ось 17 лютого парламент поставив остаточну крапку, 120 голосами за при 48 проти відхиливши ініціативу скасування одностатевих шлюбів. Як зазначив лідер «Партії зелених» Віллі Нійністьо, «одностатеві шлюби на 100% будуть дозволені відтепер і назавжди».

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: