Читайте у випуску:

  • Міжнародний олімпійський комітет визнає трансгендерних спортсменів без хірургічних операцій;
  • Італія останньою у Західній Європі нарешті легалізує одностатеві партнерства;
  • та багато іншого.

МОК: визнання трансгендерів в олімпійському спорті

Кріс Мозьєр
Трансгендерний тріатлет Кріс Мозьєр зможе взяти участь у Олімпіаді

У січні Міжнародний олімпійський комітет опублікував нові правила, згідно з якими трансгендерні люди матимуть право брати участь у спортивних змаганнях без обов’язкової хірургічної зміни статі.

Ті, хто змінюють стать з жіночої на чоловічу, зможуть змагатися у чоловічій категорії без обмежень. У разі зміни статі з чоловічої на жіночу обмеження існують: визначення статі не може бути змінено принаймні протягом 4 років, рівень тестостерону має бути нижче певного значення протягом принаймні 12 місяців до першого змагання, а також весь наступний період змагання у жіночій категорії. У випадку невідповідності даним вимогам спортсменку можуть відсторонити від змагань на рік.

Ці правила будуть застосовані вже на літній Олімпіаді, яка відбудеться у серпні цього року у Ріо-де-Жанейро. Ними може скористатися зокрема тріатлет Кріс Мозьєр, який має на меті потрапити до американської олімпійської збірної.

Хоча нові олімпійські правила є важливим досягненням з прав трансгендерних людей у сфері спорту, вони залишаються у рамках гендерно-бінарної парадигми і не є інклюзивними для людей з небінарними ідентичностями. На нашу думку, надалі слід було б поступово запроваджувати змагання за категоріями, заснованими на інших фізичних ознаках, які безпосередньо не стосуються статі та гендеру.

Люксембург: обов’язкові медичні втручання буде скасовано

Парламент Люксембургу
Парламент Люксембургу має прийняти остаточне рішення

23 лютого у Люксембурзі було подано законопроект, що має спростити зміну громадянського статусу для трансгендерних людей. Він знімає вимогу обов’язкової гормональної терапії та хірургічного втручання для визнання гендерної ідентичності, яке відбувається на основі прецедентного права Французького Касаційного Суду.

Процедуру не буде повністю демедикалізовано, оскільки вона включає зустріч із лікарем, якого має бути поінформовано. Проте лікар у цій ситуації не є суб’єктом прийняття рішення з визнання гендеру, а також не має проводити фізичне обстеження.

Таким чином, законопроект, який має великий шанс бути прийнятим, є значним кроком уперед для Люксембургу. Активісти місцевої організації ITGL звертаються до парламенту з пропозицією не зупинятися на цьому, а вдосконалити законодавство, щоб воно поширювалося також на інтерсексів.

США: Монтана та Нью-Йорк забороняють дискримінацію трансгендерів, Південна Дакота робить спробу дискримінувати

Антидискримінаційне законодавство у США
Штати США, у яких повністю або частково заборонено дискримінацію за СО/ГІ у сфері праці

Губернатор штату Монтана Стів Баллок 18 січня підписав виконавчий наказ, що поширює заборону дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації у державних установах на гендерну ідентичність. Наказ також поширюється на державних підрядників та субпідрядників. Крім того, губернатор закликав власників приватного бізнесу також переглянути їхню політику. На прес-конференції Баллок відзначив, що настав час звернутися до цінностей та принципів, за які боровся Мартін Лютер Кінг: співчуття, прийняття та рівність.

Зазначимо, що тільки 20 штатів США на сьогодні мають повну заборону дискримінації у сфері працевлаштування за ознакою як сексуальної орієнтації, так і гендерної ідентичності. До них також нещодавно долучився штат Нью-Йорк, де губернатор Ендрю Куомо розширив існуючі антидискримінаційні норми, щоб заборонити дискримінацію за ознакою гендерної ідентичності у сферах праці, навчання, позик та публічного простору. Ці зміни набули чинності 20 січня.

Тим часом у штаті Південна Дакота спостерігаємо зворотну тенденцію. Там 16 лютого Сенат схвалив законопроект, який забороняє трансгендерним учням використовувати роздягальні та туалети, що відповідають їх гендерній ідентичності.

Правозахисна ЛГБТ-організація Lambda Legal закликала губернатора штату Денніса Догаарда накласти вето на цей закон, який може зробити Південну Дакоту єдиним штатом, що на офіційному рівні заподіює шкоду трансгендерній молоді. Також трансгендерні активісти зустрічалися з ним, щоб пояснити ситуацію та знайти розуміння. Проте втручання губернатора навіть не знадобилося, оскільки 25 лютого законопроект було відхилено юридичним комітетом штату як такий, що легалізує дискримінацію та ставить особисті релігійні переконання вище за базові права людини.

Зазначимо, що згідно з нещодавніми дослідженнями у 17 найбільших шкільних округів США з транс-інклюзивною політикою не було засвідчено жодного інциденту, пов’язаного з використанням трансгендерними студентами туалетів та душових.

Сербія: поліція стане дружньою до трансгендерних людей

Поліція Сербії
Сучасна сербська поліція

27 січня у Сербії було прийнято поправку до статті 5 закону про поліцію, яка явним чином забороняє дискримінацію за ознакою гендеру та гендерної ідентичності. Вона має велике значення, оскільки вся поведінка поліції розглядається через рамки цієї статті закону. Також окремо зазначається, що дискримінація забороняється і у випадку працевлаштування у поліції.

Поправка є результатом спільної роботи організації Gayten-LGBT та Соціал-демократичної партії щодо покращення ситуації та прав трансгендерних людей у Сербії. Інша поправка, яку вони просували, стосувалася вимоги обшуку транс-осіб тільки співробітниками поліції відповідного гендеру, але нажаль її не було прийнято.

У будь-якому разі, ситуація трансгендерів у Сербії, як і в більшості країн Східної Європи, не є дуже доброю, тому навіть невелике її покращення є важливим.

Російська Федерація: гомосексуальність – не злочин, але розлад?

ЛГБТ пікет у Росії
За камін-аут гомосексуалів у Росії не штрафуватимуть

Продовжуючи тему Східної Європи: 19 лютого Державна Дума РФ розглянула законопроект, який передбачає штрафи за «публічне вираження нетрадиційних сексуальних відносин» (тобто камін-аут), внесений у жовтні минулого року. Зазвичай останнім часом від Держдуми не доводиться чекати чогось доброго, але цього разу депутати продемонстрували здоровий глузд, відхиливши законопроект, який отримав тільки 101 голос «за».

Проте того ж 19 лютого російським Міністерством охорони здоров’я було опубліковано проект наказу змін до «Порядку надання медичної допомоги при психічних розладах та розладах поведінки», з якого можна зробити висновок, що гомосексуальність розглядається як розлад. Зокрема, у проекті пропонується створити при психоневрологічних диспансерах сексологічні кабінети для лікування осіб, серед іншого, «що страждають на розлади статевої ідентифікації, сексуальної переваги та розлади, пов’язані із статевим розвитком та орієнтацією».

Формулювання досить розмите і може бути прочитане різним чином, але російські ЛГБТ-активісти вже побоюються, що воно може бути використано у тому числі і для спроб «лікування» гомосексуальності, хоча офіційно лікарі це заперечують.

Португалія: консервативний президент не зміг стати на заваді законопроекту про адопцію

Анібал Каваку Сілва
Президент Португалії підтримує традиційні сімейні цінності

У Португалії одностатеві шлюби легалізовані з 2010 року. При цьому партнери у них мають такі ж права, як і у різностатевих шлюбах, за єдиним виключенням: у них досі не було права на спільну адопцію. Законопроекти, які мали її дозволити, неодноразово подавалися на розгляд парламенту та відхилялися ним.

Нарешті 18 грудня 2015 року черговий законопроект, сформований шляхом об’єднання кількох інших, було затверджено у парламенті. Далі його мав підписати президент Анібал Каваку Сілва, але 23 січня він наклав на нього вето.

Президент мотивував це тим, що «така велика зміна у чутливому соціальному питанні не має набути чинності без широкого публічного обговорення», а також закликав розглядати це насамперед з позиції найкращих інтересів дітей, а не рівних прав. Зауважимо, що апеляція до «інтересів дітей» є улюбленим аргументом консерваторів, хоча насправді діти зазвичай виступають для них лише як підвладні їм об’єкти.

На щастя, президентським вето історія не закінчилася, оскільки згідно з законодавством Португалії парламент має можливість його подолати. Цієї можливістю він скористався 10 лютого, коли за законопроект проголосували 137 депутатів з 230, при цьому проти були переважно представники правої партії CDS. Отже, тепер Каваку Сілва у будь-якому разі має підписати закон про адопцію, після чого він набуде чинності.

Фінляндія: шлюбна рівність ще на крок ближче

Шлюбна рівність у Фінляндії
Інфографіка на підтримку шлюбної рівності

У Фінляндії одностатеві пари визнаються з 2002 року у формі зареєстрованих партнерств. Що ж стосується одностатевих шлюбів, законодавство з їх легалізації було прийнято у кінці 2014 року, але через необхідність внесення змін у інші законодавчі акти набуде чинності лише 1 березня 2017 року.

І такі зміни поступово вносяться. Зокрема, 17 лютого парламент Фінляндії 106 голосами «за» при 42 «проти» прийняв поправку до законодавства, яка дозволить парам перетворювати їх зареєстроване партнерство у шлюб шляхом простого повідомлення у державні органи. Сам інститут партнерств як такий буде скасовано, тобто одностатеві пари будуть відразу мати можливість тільки створення шлюбу.

Також не буде ніяких обмежень щодо шлюбу для трансгендерних людей. Нагадаємо, що у 2012–2014 роках у ЄСПЛ відбулося слухання справи транс-жінки з Фінляндії, яка стверджувала, що вимога примусового розлучення для визнання гендеру є порушенням її прав. Тоді вона отримала відмову, оскільки суд вирішив, що партнерство надає їй майже такі самі права, як і шлюб.

Італія: одностатеві партнерства визнано, хоча і з обмеженням

Демонстрація за ЛГБТ в Італії
Вулична демонстрація у Римі на підтримку законодавства про одностатеві партнерства

Досі Італія лишалася єдиною західноєвропейською країною, у якій одностатеві союзи юридично не визнавалися ніяким чином. Питання про них піднімалося неодноразово, проте тільки після рішення ЄСПЛ у 2015 році, у якому стверджується, що відсутність такого визнання є порушенням прав, прем’єр-міністр Матео Ренці пообіцяв, що законопроект з легалізації одностатевих партнерств буде розроблено і прийнято.

28 січня почався розгляд такого законопроекту у Сенаті. Подія супроводжувалася великими акціями у різних містах Італії, у ході яких на підтримку ініціативи на вулиці вийшло більше мільйона людей. З іншого боку католицька церква, у тому числи устами Папи Франциска, висловилася проти, закликаючи не плутати традиційну «сім’ю, якої хоче бог, із іншими союзами». Через побоювання релігійних конфліктів обговорення законопроекту затягувалося і остаточне голосування відкладалося.

Врешті-решт прем’єр-міністр погодився виключити з законопроекту право на адопцію, щоб таким чином знайти компроміс з опонентами. Після цього 25 лютого його було поставлено на голосування і прийнято більшістю у 173 голоси при 71 проти. Для остаточного затвердження законопроект ще має пройти нижню палату парламенту, але на цьому етапі проблем не очікується.

Отже, Італія нарешті наблизилася у питанні прав ЛГБТ-пар до інших західних країн. Проте місцеві активісти невдоволені тим, що закон прийнято у обмеженому варіанті, і мають намір далі боротися за рівність.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: