Читайте у випуску:

  • Бельгія ініціює скасування медичних вимог до юридичного визнання гендеру;
  • Північна Кароліна у США змарнувала шанс позбутися «туалетного закону»;
  • Мальта першою в Європі забороняє конверсійну терапію;
  • та багато іншого.

Бельгія: законодавство з визнання гендеру буде демедикалізовано

Петра де Суттер
Петра де Суттер – бельгійська трансгендерна політикиня, що бореться за права транс-людей

З 2007 року у Бельгії діє процедура, яка дозволяє юридичне визнання гендеру тільки після хірургічного втручання, що передбачає стерилізацію. Але вже скоро ситуація може змінитися, і Бельгія приєднається до поступово зростаючої кількості країн, у яких визнання гендеру є цілком демедикалізованим.

9 листопада Федеральний кабінет міністрів отримав на розгляд законопроект про трансгендерність, який визначає нові правила визнання гендеру. Згідно з ним:

  • Процедура буде доступною для будь-кого у віці понад 16 років (у діючому законодавстві це 18 років), а від 12 років можна буде змінювати ім’я.
  • Єдиною умовою для отримання дозволу є звертання у трансгендерну організацію, яка проінформує людину про всі питання, пов’язані із трансгендерним переходом. Іншими словами, це фактично механізм інформованої згоди, до якого залучені не медики, як це зазвичай було досі, а активісти.
  • У разі, якщо людина захоче скасувати зміни та повернутися до попереднього гендеру, вона зможе це зробити через звертання до суду у сімейних справах.

За словами міністра юстиції, очікується, що нове законодавство набуде чинності до середини 2018 року.

Канада: подорожувати небінарним людям стане легше

Квинн Нелсон
Гендерно-небінарний студент Квинн Нелсон відкрито говорить про необхідність визнання таких як вони

Нещодавно Канада вже зробила перші кроки до визнання гендерно-небінарних людей. Тепер вона продовжує рухатись далі у тому ж напрямку. Так, федеральний уряд затвердив гендерно-нейтральну форму проїзних документів для людей, що в’їжджають або подорожують Канадою, яка набула чинності 10 листопада.

Досі система електронної авторизації подорожі, обов’язкова для закордонних громадян у Канаді, вимагала вказувати гендер виключно як жіночий або чоловічий. Відтепер у ній з’явилася третя опція: «інший». Таким чином, люди з небінарними ідентичностями більше не матимуть втискувати себе у бінарні рамки. Як зазначила спікерка Міністерства громадянства та імміграції, насамперед це зроблено заради тих відвідувачів, які мають позначку «третьої статі» у паспортах їхніх країн. Нажаль, поки це стосується тільки тих країн, громадянам яких не потрібна канадська віза.

Уряд Канади надалі продовжує переглядати офіційні форми з метою запровадження більшої гендерної інклюзивності. Зокрема він розглядає можливість введення гендерно-нейтральної опції у ідентифікаційних документах.

Саудівська Аравія: трансгендерам тут не раді

Трансгендерна жінка здійснює умру
Три роки тому транс-жінка Маріяні здійснила умру, проте відтепер таке навряд чи буде можливо

У той час як Канада покращує умови для трансгендерних туристів, Саудівська Аравія, навпаки, робить крок у зворотному напрямку. Тут від 22 листопада трансгендерним людям нібито було заборонено відвідувати країну.

Інформація щодо цього є наразі суперечливою. Так, посольство Саудівської Аравії у Пакістані підтвердило факт заборони щодо здійснення умри, тобто малого паломництва до святих міст Мекки і Медіни, але не в’їзду в країні взагалі. Однак пізніше Асоціація туристичних агенцій Пакистану заперечила наявність інструкцій від саудівського уряду щодо того, щоб не видавати візи трансгендерним особам.

Остаточного роз’яснення ситуації урядом досі немає, і можна припустити, що поки це лише неофіційні вказівки, впровадження яких ще тільки розглядається. Залишається також незрозумілим, яким чином буде встановлюватися факт трансгендерності людини, адже він не завжди є безпосередньо очевидним. У будь-якому разі, подібні наміри сприяють загостренню трансфобії і роблять перебування у Саудівській Аравії небезпечним для усіх гендерно-неконформних людей.

Російська Федерація: спроба заборонити шлюб трансгендерам не пройшла

Транс-весілля у Росії
Весілля, на якому одна з наречених була трансгендерною, свого часу викликало обурення у російських консерваторів

Іншу трансфобну ініціативу було подано у травні минулого року на розгляд Держдуми Російській Федерації. Це законопроект, який мав на меті заборонити шлюби для трансгендерних людей у випадках, «коли один з бажаючих укласти шлюб змінив стать до укладання шлюбу або проходить процедуру зміни статі».

Законопроект встиг зазнати багато критики з боку правозахисників, але зважаючи на загальний ксенофобний тренд останніх років у Росії, не варто було очікувати що до них прислухаються. Тим не менш, 3 листопада Комітет Держдуми у справах сім’ї, жінок та дітей також рекомендував відхилити законопроект, оскільки російське законодавство вже передбачає шлюб тільки між особами різної статі, а співробітники загсів не мають повноважень перевіряти стать осіб, що укладають шлюб.

9 грудня зазначений законопроект все ж був поставлений на голосування у Держдумі і остаточно відхилений у першому читанні. При цьому депутатка з Комуністичної партії зауважила, що «тема гарна, але нам не потрібна, все вже є у сімейному кодексі».

США: «туалетний закон» залишити не можна скасувати

Пет МакКрорі та Рой Купер
Пет МакКрорі програв губернаторські вибори Рою Куперу не в останню чергу через “туалетний закон”

Закони, що обмежують користування туалетами для трансгендерних людей у Сполучених Штатах відповідно до статі, визначеної при народженні – а насамперед відомий під назвою HB2, який вже діє у Північній Кароліні – стали наскрізною тему цього року. І близько до його кінця події навколо них набрали справді драматичного перебігу.

Паралельно президентським виборам, які, як відомо, виграв Дональд Трамп, у США відбулися також вибори губернаторів. У Північній Кароліні у них переміг демократ Рой Купер, подолавши попереднього губернатора Пета МакКрорі, який і був автором сумнозвісного HB2. Саме з цим законом, який зустрів у суспільстві великий спротив на різних рівнях, і пов’язують значною мірою поразку МакКрорі. Новий же губернатор одразу визнав закон дискримінаційним і закликав його скасувати.

Спроба скасування HB2 була здійснена 21 грудня на сесії Сенату штату, зібраній саме заради цього. Але у ході дебатів демократи з республіканцями не змогли порозумітися через суперечливе формулювання у скасовуючому законопроекті, яке передбачало 6-місячну паузу для внесення змін до законодавства. В результаті засідання завершилося тим, що закон залишився чинним. Втім, Купер не втрачає надії повернутися до цього питання наступного року.

Іншою важливою подією, пов’язаною з губернаторськими виборами, стала перемога демократки Кейт Браун у штаті Орегон. Таким чином Браун стала першою відкритою лесбійкою, яка була обрана губернаторкою у США.

Хоча такі окремі перемоги надихають, загальна ситуація через обрання президентом Трампа, який тримається значно консервативніших поглядів у порівнянні з Обамою, викликає побоювання у багатьох. І хоча скасування одностатевих шлюбів навряд чи варто очікувати, але є велика імовірність просування республіканською більшістю законопроекту щодо «захисту першої поправки до конституції», який має на меті захищати релігійні переконання і фактично дозволить дискримінувати ЛГБТІК, виходячи з них. Також не виключена спроба повернутися до заборони військової служби для відкритих трансгендерів.

Чад: гомосексуальні стосунки відтепер будуть каратися

Делва Кассіре
Колишній прем’єр Чаду вважає, що покарання гомосексуальності у власних інтересах країни

Якщо ситуація у США загалом непевна, то африканська країна Чад чітко крокує у напрямку погіршення ситуації. Тут нещодавно парламент 111 голосами підтримав новий карний кодекс, у якому гомосексуальні стосунки визнаються злочином.

Законодавча ініціатива заборони одностатевого сексу з’явилася у Чаді ще у 2014 році. Тоді його пропонувалося карати 15-20 роками в’язниці. Прийнята зараз версія дещо м’якша – йдеться тільки про штрафи та умовне обмеження волі. Єдине, що може зупинити набуття цим законом чинності – це вето від президента Ідрісса Дебі, проте на це навряд чи варто очікувати. Колишній прем’єр-міністр же підкреслив необхідність нового закону тим, що гомосексуальність нібито засуджується усіма релігіями.

Таким чином, Чад поповнює «чорний список» країн, у яких криміналізовано гомосексуальність, і яка тепер дорівнює вже 77.

Ватикан: поважаємо геїв, але священиками бути не дозволимо

Папа Римський Франциск
Папа Франциск не засуджує геїв – принаймні, на словах

Хоча католицька церква поступово стає толерантнішою до гомосексуалів, до того щоб зовсім позбутися гомофобії їй ще далеко. Про це свідчить і новий декрет Папи Римського Франциска щодо навчання римсько-католицьких священників, який було офіційно оприлюднено 7 грудня.

У цьому декреті сказано, що церква не може допустити до семінарії та до свячення людей, які «практикують гомосексуальність, виявляють глибинні гомосексуальні тенденції або підтримують так звану гей-культуру», хоча і глибоко поважає їх. Декрет робить виняток для випадків, коли гомосексуальні прояви були властиві людині лише у перехідний період, наприклад, у підлітковому віці.

Також зазначається, що було б «дуже необережно» допускати до церковного сану тих, хто недостатньо зрілі, щоб триматися целібату. Зважаючи на це, оскільки целібат передбачає утримання від інтимних стосунків незалежно від орієнтації, окреме застереження щодо гомосексуальності виглядає саме підкресленням негативного ставлення до неї у стилі «я не гомофоб, але…»

Тайвань: визнання одностатевих шлюбів на горизонті

Гей-пара у Тайвані
Якщо все піде за планом, скоро такі пари у Тайвані дійсно зможуть одружуватися

Від сумних новин повертаємося до гарних: Тайвань незабаром може стати першою в Азії, яка легалізує одностатеві шлюби. Принаймні, законопроекти, що вводять поправки до цивільного кодексу стосовно одностатевих шлюбів та адопції, 8 листопада пройшли перше читання, і їх прийняття можна очікувати найближчими місяцями.

Наразі кілька муніципалітетів у Тайвані дозволяють реєструвати одностатеві партнерства, але з дуже обмеженими правами. При цьому соціологічні опитування зазначають, що більшість тайванців підтримують одностатеві шлюби. Так, опитування 2013 року наводить число у 53%, у той час як представниця місцевої ЛГБТ-організації каже навіть про 78% підтримки людьми у віці 20-29 років. Також їх легалізацію підтримує президентка Тайваню Цай Інвень, яка є першою жінкою на посаді голови держави.

Водночас зростає опозиція з боку фундаменталістських церков, які втім становлять меншість у країні, а також консервативної Націоналістичної партії, яка заблокувала попередню спробу прийняття законодавства про одностатеві шлюби у 2013 році. Але тоді вона була при владі, зараз же більше шансів на те, що її спроби втручання не стануть на заваді.

Великобританія: мітохондріальне донорство офіційно дозволено

Мітохондрія
Тривимірна модель мітохондрії у збільшенні

У попередньому випуску ми вже писали про наукові досягнення у сфері штучного запліднення, тепер же мова піде про законодавчі. Зокрема, у Великобританії 15 грудня Комітетом з фертильності та ембріології було прийнято рішення, яким дозволяється використання техніки мітохондріального донорства.

За цією технікою може бути народжена дитина, яка має генетичний матеріал трьох людей: батька, матері та жінки – донорки мітохондрій. Застосування такого підходу може бути особливо потрібним у випадках, коли мати має генетичні мутації мітохондрій, які передаються дитині і ведуть до вроджених хвороб та інвалідності. Пересадження ж ядра з материнської яйцеклітини в іншу дозволяє запобігти таким наслідкам.

Хоча ця технологія розроблялася роками, вона досі вважається контроверсійною через етичні міркування з приводу того, як буде почуватися дитина, яка народилася шляхом подібної генетичної модифікації. Великобританія таким чином стала першою країною, що залишила позаду побоювання та офіційно легалізувала цю процедуру.


Транс-жінка Вікі Томпсон наклала на себе руки через те, що її помістили у чоловічу в’язницю

Інша новина з Великобританії стосується ситуації трансгендерних ув’язнених. 9 листопада уряд опублікував нову політику, згідно з якою розміщення трансгендерів у в’язниці має бути більш гнучким, тобто брати до уваги їх гендерну ідентичність, а не тільки гендер за офіційними документами. При цьому нові регулювання враховують потреби не тільки транссексуалів як раніше, але і гендерно-небінарних та гендерно-флюїдних людей. Водночас, сама система тюрем залишається бінарною з поділом на чоловічі та жіночі.

Ця політика набуде чинності з 1 січня 2017 року. За офіційними даними, у британських тюрмах зараз відбуває покарання 70 трансгендерних ув’язнених, проте реальна кількість може бути більшою, оскільки не всі розкривають свою трансгендерність, або ж вона може не згадуватися у справі.

Мальта: конверсійна терапія віднині поза законом

Конверсійна терапія
У більшості країн світу практика конверсійної терапії нажаль досі можлива, але не на Мальті

Мальта без сумніву є однією з найпередовіших світових країн з точки зору законодавчого регулювання прав людини для ЛГБТІК. Так, минулого року у ній було затверджено найкращу у Європі процедуру юридичного визнання гендеру. Також рік тому ми писали про законопроект, метою якого було заборонити конверсійну терапію. І от 5 грудня закон, що має назву «Підтвердження сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності та гендерної експресії» було прийнято.

Цей закон визначає спроби «лікування» гомосексуальності або трансгендерної ідентичності як шахрайські та шкідливі. Людина, яка буде помічена у таких спробах, отримає штраф у 5000 доларів, або ж у окремих випадках може навіть потрапити за ґрати на термін до 5 років. Мальтійські професійні об’єднання психологів та психіатрів підтримали впровадження цього закону.

Таким чином Мальта стала першою країною в Європі, у який діятиме заборона конверсійної терапії. У світі ж аналогічна заборона існує у кількох штатах США та провінціях Канади.

Happy New Queer

І на завершення огляду вітаємо вас з Новим Роком та бажаємо у ньому ще більше гарних, цікавих, несподіваних та захоплюючих квір-подій у будь-яких куточках нашого різноманітного світу!

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: