Читайте у випуску:

  • Мальта узаконює право на шлюб між людьми будь-яких гендерів;
  • США повертає нещодавно скасовану заборону на службу транс-людей в армії;
  • Канада запроваджує нейтральний гендерний маркер у паспортах;
  • та багато іншого.

Мальта: шлюбна рівність без гендерної специфіки

Райдужний офіс прем'єр-міністра
Мальтійці святкують затвердження парламентом шлюбної рівності

Мальта останніми роками безсумнівно стала однією з кращих країн для ЛГБТІК у світі. Тут і найпрогресивніша процедура визнання гендеру, і заборона конверсійної терапії, і загалом захист прав людини за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності на високому рівні. Однією з небагатьох прогалин при цьому досі залишалося питання одностатевих союзів – з 2014 тут визнавалися цивільні партнерства, але не шлюби. Однак їх визнання залишалося тільки питанням часу.

Ще у березні 2016 року прем’єр-міністр та лідер правлячої партії Мальти Джозеф Мускат оголосив свою підтримку легалізації одностатевих шлюбів. У червні 2017 року було представлено законопроект поправок до закону про шлюб, який повністю урівнював одностатеві пари з різностатевими. І нарешті 12 липня цей закон було проголосовано у парламенті і прийнято при лише одному голосі проти від лідера націоналістичної партії. Закон набуде чинності вже 1 вересня.

Зазначимо, що поправки повністю прибирають з тексту закону гендерно-специфічні терміни, такі як «мати», «батько», «чоловік», «дружина», та вводять замість них гендерно-нейтральні. Це було одним з основних каменів спотикання під час попередніх обговорень, проте врешті-решт закон було прийнято саме з цими формулюваннями. Таким чином питання шлюбу взагалі виведено з дискурсу, прив’язаного до статі та гендеру, і він стає можливим також, наприклад, для гендерно-небінарних людей.

Австралія: бути чи не бути одностатевим шлюбам, вирішиться поштою

Шлюб це громадянське право
Марш за право на шлюб у місті Брісбен

В Австралії питання одностатевих шлюбів має складну історію. З 2004 року у законодавстві цієї країни діє пряма заборона на такі шлюби. На необхідності перегляду законодавства з того часу наголошувалося неодноразово, проте успіху такі спроби не мали. З 2015 року почалися розмови про те, що питання має бути вирішено на загальнонаціональному референдумі, і новий прем’єр-міністр Малкольм Тернбулл підтримав цю ідею.

Ініціатива щодо референдуму отримала багато критики – як з політичних та правозахисних міркувань, так і з економічних, адже забезпечення цієї процедури є надто дорогим. Однак остання спроба провести законопроект про одностатеві шлюби, поданий 7 серпня, через парламент провалилася у сенаті.

Отже, наразі ситуація виглядає так, що питання про визнання одностатевих шлюбів буде поставлено у поштовому опитуванні, яке розпочнеться 12 вересня та завершиться 7 листопада, результати ж його мають бути підраховані до 15 листопада. При цьому результат цього опитування не матиме характер рішення, обов’язкового для виконання, але у разі позитивної відповіді уряд планує подати до парламенту законопроект про узаконення одностатевих шлюбів.

Між тим останнє соціологічне опитування у липні показує, що дозвіл на укладення шлюбу одностатевими парами підтримує в Австралії близько 63% населення.

Гаїті: підтримка гомосексуалів віднині поза законом

ЛГБТ-активістки Гаїті
Тепер ЛГБТ-активісткам буде важче боротися за свої права

У той час коли більшість країн останніми роками поступово покращують ситуацію ЛГБТІК-людей, є і ті, які роблять кроки у зворотному напрямку. Однією з них є Гаїті, де досі не було ніякого законодавства, що захищало б права гомосексуалів, проте не було також і законодавчих обмежень для них. Віднедавна ситуація змінилася на гірше.

1 серпня сенат цієї країни затвердив закон, який забороняє одностатеві шлюби. При цьому шлюб у Гаїті і досі визначався як союз чоловіка та жінки, отже формально така заборона нічого не змінює, проте вона явним чином проголошує, якою є політика держави щодо одностатевих стосунків.

Більше того, новий закон забороняє також будь-які публічні прояви підтримки гомосексуальності. Вони можуть каратися трьома роками ув’язнення та штрафом у 8000 доларів.

Самі сенатори відзначають, що таким чином вони нібито лише відображують настрої більшості населення, яке у Гаїті є прихильним до релігії та традицій, хоча й офіційно держава є світською. Все це відтепер додатково ускладнює як життя самих гомосексуальних людей, так і можливість будь-яких організацій та активістів боротися за права людини для них.

США: Трамп марнує ще один здобуток для трансгендерних людей

Протест проти політики Трампа
Одна з протестних акцій у США проти політики Трампа щодо трансгендерів

З того часу як Дональда Трампа було обрано президентом Сполучених Штатів, наші «квір-огляди» так чи інакше не обходяться без згадок про чергові заходи, до яких він вдається у наступі на права гомосексуальних чи трансгендерних людей. І цього разу його не влаштувало скасування заборони на військову службу для трансгендерів, здійснене адміністрацією попереднього президента Обами.

Спочатку 26 липня у Твіттері з’явилася серія записів Трампа про те, що уряд США не дозволить трансгендерам служити в армії, оскільки це нібито негативно вплине на її боєздатність та потягне за собою надмірні медичні витрати. Хоча Трамп посилався на консультації з генералами та експертами, ніякого офіційного підтвердження цієї позиції від Пентагону не надійшло. При цьому було підраховано, що «надмірні витрати» насправді становлять не більше 0,13% від витрат на медичні послуги з військового бюджету.

Не дочікуючись на роз’яснення та рішення, п’ятеро трансгендерних військовослужбовців вже подали на Трампа до суду, вимагаючи визнати таку заборону неконституційною.

Офіційний же документ з’явився через місяць після анонсу – 25 серпня президент підписав та оприлюднив указ про заборону брати трансгендерних людей на службу в армії, а також оплачувати їм процедури трансгендерного переходу. Вирішення питання, що робити з тими трансгендерами, які вже служать, було поручене керівнику Пентагону Джиму Меттісу. Ця політика набуде чинності на початку 2018 року.

Тим часом, крім зазначеного судового позову – та інших, які було подано вже після офіційної заборони – ініціатива Трампа викликала хвилю протестів та призвела до помітного зниження його рейтингу як президента.

Канада: небінарні люди отримують нові можливості

Корі Доті з дитиною
Небінарна людина Корі Доті зі своєю дитиною та її медичною карткою

Сусідню до США Канаду ми вже неодноразово відзначали як країну, у якій на різних рівнях відбувається визнання та покращення становища не тільки загалом трансгендерних, а і саме небінарних людей. І ці тенденції продовжуються.

Наприкінці червня стало відомо про дитину, народжену у провінції Британська Колумбія, якій у медичній карті у якості маркеру статі було вказано «, тобто невизначена. Це було свідомим рішенням її родителя Корі Доті, хто ідентифікує себе небінарною людиною і бажає, щоб дитина таким чином отримала більше свободи у вивченні власної гендерної ідентичності, не спираючись у цьому обов’язково на форму статевих органів. У той же час влада провінції відмовилася видавати дитині свідоцтво про народження, оскільки можливість не вказувати стать у ньому не передбачено, і Доті веде проти неї судову справу, щоб домогтися свого.

Тим часом в іншій провінції, Північно-Західних Територіях, з 1 липня набув чинності закон, який дозволяє трансгендерним людям змінювати маркер статі у свідоцтві про народження без вимоги хірургічної операції. При цьому можна вибрати як жіночий або чоловічий маркер, так і «X», якщо людина ідентифікує себе у небінарному гендері.

І нарешті, Міністерством у справах імміграції, біженців та громадянства було затверджено позначку « у канадських паспортах та міграційних документах, що буде використовуватися на позначення нейтрального гендеру для людей, які не ідентифікують себе як чоловіка або жінку. Наразі ще не зовсім зрозуміло, якою буде процедура зміни цієї позначки, проте це у будь-якому разі значний поштовх для всіх провінцій, щоб вони врахували таку опцію й у своїх місцевих політиках.

Мексика: два штати спрощують юридичне визнання гендеру

Активісти Мічоакану
Активісти штату Мічоакан вимагають прийняття транс-законодавства

У Мексиці досі немає законодавства, яке б регулювало процедуру юридичного визнання гендеру на рівні всієї країни. Але федеральний устрій дозволяє впроваджувати окремі закони на регіональному рівні, як це зокрема відбувалося з визнанням одностатевих шлюбів, і зараз деякі штати почали користуватися такою можливістю і для визнання гендерної ідентичності.

Донедавна єдиним у цьому сенсі було столичне місто Мехіко. Там з 2015 року діє закон про гендерну ідентичність, який не вимагає для її визнання хірургічного чи ще якого медичного втручання та діагнозів, а достатньо лише звертання до реєстру громадян.

13 липня ж закон щодо гендерної ідентичності було прийнято парламентом штату Мічоакан, який вніс відповідні зміни до сімейного кодексу. Таким чином і у цьому штаті визнання гендеру стало суто адміністративною процедурою без жодних вимог до заявників, а також без необхідності проходити для того довгий і складний судовий процес з непевним результатом, як це було раніше. А лише через тиждень, 20 липня, аналогічні зміни до законодавства були затверджені конгресом штату Наярит.

Трансгендерні активісти називають такі зміни довгоочікуваними. Тепер же збільшується надія на те, що незабаром інші штати наслідуватимуть цьому прикладу, і врешті-решт відповідне законодавство буде впроваджено і на рівні всієї країни.

Пакистан: права трансгендерів пропонується захистити всеосяжним законом

Фарзана Ріаз
Транс-активістка Фарзана Ріаз та її паспорт з маркером “X”

У Пакистані трансгендерна меншина є достатньо видимою через те, що значна її частина представлена людьми з суспільної верстви, яка має глибоке історичне коріння – хіджра. Тому, хоча й ситуація з правами людини загалом тут не на висоті, питання транс-людей все ж частіше опиняються на порядку денному.

Так, у червні тут було вперше видано паспорт з гендерним маркером «X» «третього гендеру». Його отримала активістка Фарзана Ріаз, для якої було важливо, щоб паспорт відображав її трансгендерний статус. Вона сподівається, що відтепер це допоможе їй боротися за права її спільноти.

У липні ж феміністське об’єднання запропонувало проект Закону захисту прав трансгендерних людей, і 7 липня його було представлено сенату. Цей закон торкається багатьох питань, таких як право на успадкування, освіту, працевлаштування, участь у виборах, здоров’я, зібрання, власність та інших базових прав, які він покликаний захищати. Разом з цим пропонуються також поправки до кримінального закону, які мають захищати транс-людей від викрадення, сексуального насильства та замахів на їхню честь. Загалом ці пропозиції спрямовані на те, щоб надати трансгендерам як маргіналізованій спільноті такі самі права, які мають цисгендерні жінки та чоловіки.

8 серпня законопроект було подано до нижньої палати парламенту Пакистану. Тепер він знаходиться на розгляді і, схоже, має непогані шанси бути прийнятим.

Коротко про інші події

Райдужний світ

  • Уряд Великобританії готується реформувати процедуру юридичного визнання гендеру таким чином, щоб вона не потребувала діагнозів та була доступною також для небінарних людей.
  • 20 липня президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр підписав закон про одностатеві шлюби.
  • 25 липня у Непалі вперше було укладено шлюб між небінарною людиною – відомою активісткою Монікою Шахі – та чоловіком.
  • 24 серпня Верховний Суд Індії визнав вільні прояви сексуальної орієнтації правом людини, яке має бути захищене від дискримінації.
  • 28 серпня президентка Чилі Мішель Бачелет внесла до конгресу законопроект про легалізацію одностатевих шлюбів.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: