Читайте у випуску:

  • Франція та Великобританія готуються спростити визнання гендеру;
  • У США трансгендерні люди зможуть відкрито служити в армії;
  • В ООН затверджено посаду експерта з питань ЛГБТ;
  • та багато іншого.

Франція: визнання гендеру буде регулюватися законом

Транс-активіст у Франції
Французький активіст: “Транс-людина без психдіагнозу, як риба без велосипеду”

Попри те що Франція є однією з ведучих країн світу, у ній досі немає чіткого законодавства з юридичного визнання гендеру. Зараз таке визнання можна отримувати через місцеві суди, і у кожному випадку рішення може залежати від суб’єктивної позиції судді, який розглядає справу.

6 листопада минулого року Сенат підтримав законопроект, який мав дозволити отримувати визнання гендеру без примусової стерилізації. Потім він доопрацьовувся, і ось нарешті 12 липня Національна Асамблея Франції запропонувала поправку, що має ввести у законодавство процедуру зміни імені та гендерного маркеру.

Згідно з пропозицією, скористатися процедурою зможе будь-яка доросла або емансипована неповнолітня (тобто така, що має повну правоздатність) людина, яка зможе продемонструвати невідповідність між громадянською статтю та тією, у якій вона себе презентує. Для цього вона має бути відома у запитуваній статі публічно або принаймні у колі сім’ї, друзів, колег тощо. При цьому ніяких медичних підтверждень щодо хірургічних або інших втручань не буде потрібно.

Таким чином, з одного боку процедура є прогресивною, оскільки не встановлює вимоги стерилізації чи медичного діагнозу. Але з іншого боку активісти критикують її за те, що вона не базується на самовизначенні, а потребує певного доведення, і результат усе ще залежатиме від рішення судді. Також визнання гендеру не буде доступним для більшості неповнолітніх, які не потрапляють у категорію «емансипованих».

Очікується, що законопроект буде розглянуто у Сенаті восени, після чого передано на фінальне голосування до Національної Асамблеї.

Австралія: штат Вікторія спрощує умови зміни документів

Транс-сім'я з Австралії
Трансгендерні сім’ї досі стоять перед вибором: зберегти шлюб або отримати визнання гендеру

В Австралії трансгендерним людям з 2011 року необов’язково проходити хірургічну стерилізацію для того, щоб змінити гендерний маркер у паспорті. Проте для зміни свідоцтва про народження хірургія залишається обов’язковою та, більше того, людина має не бути у шлюбі.

Законопроект, який у штаті Вікторія 18 серпня було запропоновано, а 30 серпня подано на розгляд нижньої палати парламенту, має змінити цю практику. Згідно з ним, ані хірургічне втручання, ані розлучення для отримання нового свідоцтва про народження більше не буде потрібно. При цьому заявник зможе встановити гендерний маркер у новому свідоцтві як жіночий, чоловічий або небінарний. Також батьки зможуть змінювати гендерний маркер їх дитини за її згодою. У цьому випадку лікар або психолог має надати лист підтримки, що зміна дійсно відбувається у найкращих інтересах дитини.

Зазначимо, що зараз у Австралії одностатеві шлюби не визнаються, але прем’єр-міністр Мальколм Тернбулл обіцяв винести питання щодо них на референдум, де воно має великий шанс бути підтриманим. Якщо це відбудеться, то можна очікувати, що вимога розлучення для визнання гендеру буде знята не тільки у штаті Вікторія, а й у всій країні.

Великобританія: час для змін у транс-законодавстві

Марія Міллер
Голова Комітету з жіночих питань та рівності Марія Міллер підтримує трансгендерних людей

Коли у 2004 році у Великобританії було прийнято Акт визнання гендеру, вона стала світовою країною-лідеркою у цьому питанні, оскільки була першою, де таке визнання можна було отримувати без обов’язкового медичного втручання (але із встановленням діагнозу). Проте з того часу законодавство майже не змінювалося, і поступово вона втратила позиції. Тепер же має шанси їх повернути.

7 липня уряд Великобританії представив доповідь про права трансгендерних людей, яка стала відповіддю Комітету з жіночих питань та рівності на тему рівності для трансгендерів. У цій доповіді зазначається, що трансгендерам більше не потрібно буде надавати медичні докази для того, щоб змінити гендер у документах. Поки немає чіткої інформації, якою саме стане процедура його зміни, але можна припустити, що вона буде суто адміністративною.

Також Комітетом розглядалося введення опції «X» у паспортах для людей, які не ідентифікують себе як чоловіки або жінки. Але було зазначено, що таке нововведення потребуватиме більш суттєвих змін у британському законодавстві. Зауважимо однак, що зокрема у Шотландії таких змін не злякалися і вже розглядають можливість їх впровадження, про що ми писали навесні.

Канада: « для небінарних людей

Джастін Трюдо на прайді
Прем’єр-міністр Джастін Трюдо на прайді у Торонто

Продовжуючи тему небінарності, згадаємо, що нещодавно таку людину було вперше офіційно визнано у США. Схожі події відбуваються також у сусідній Канаді. Там ліберальним урядом провінції Онтаріо у кінці червня було прийнято рішення, що у водійських правах з наступного року можна буде вказувати нейтральну стать, яка позначатиметься літерою «. Також у провінції з 13 червня почали випускати медичні картки, на яких не вказано стать особи. Представники уряду кажуть, що таким чином вони хочуть забезпечити справедливе, етичне та рівне ставлення до трансгендерних та гендерно-небінарних людей.

І однією провінцією зміни у Канаді скоріше за все не обмежаться. Так, 3 липня прем’єр-міністр Джастін Трюдо брав участь у ЛГБТ-прайді у Торонто, де його спитали про ставлення до вищезгаданої політики у Онтаріо. Прем’єр відповів, що вона розглядається також на федеральному рівні, і вони шукають кращий спосіб, у який її може бути впроваджено. Отже, можна сподіватися, що незабаром Канада приєднається до таких країн, як згадана нами раніше Австралія, де гендерно-небінарні люди вже отримали певне юридичне визнання.

США: армію відкрито для трансгендерів, туалетне протистояння триває у судах

Шейн Ортега
Шейн Ортега вважається першим відкритим трансгендером в армії США

У США ж іще рік тому міністр оборони Еш Картер анонсував скасування заборони служби в армії для відкритих трансгендерів. Ця ініціатива мала стати продовженням аналогічної політики щодо гомосексуалів. І от 30 червня він оголосив, що її реалізація невдовзі розпочнеться.

Отже, з 1 жовтня трансгендерні люди, які вже служать в армії, але досі були вимушені приховувати свою гендерну ідентичність, зможуть отримувати необхідну медичну допомогу включно з хірургічними операціями, а також змінювати свою гендерну ідентифікацію у системі Пентагону. Інші трансгендери зможуть вступати до віськової служби за рік, якщо задовольнятимуть усім стандартним вимогам та матимуть незмінну гендерну ідентичність протягом 18 місяців. При цьому вони зможуть користуватися усіма гендерованими закладами та речами, якщо їх перехід є юридично визнаним. Водночас, тих, чий стабільний гендерний стан не буде підтверджений клінічно, може бути дискваліфіковано зі служби. Крім того, буде розроблено навчальні посібники, медичні протоколи та інші матеріали, які мають допомогти командирам у будь-яких питаннях з трансгендерними військовослужбовцями.

Деякі військові керівники висловлювали сумніви з приводу того, чи не є такі зміни занадто швидкими, і чи не постраждає від того бойова готовність армії. Проте Картер, навпаки, вважає, що ситуація посувається занадто повільно.

gavin_grimm
Транс-хлопець Гевін Грімм поки не зможе ходити у чоловічий туалет у школі

Між тим ми продовжуємо слідкувати, як у США розвивається ситуація навколо «туалетних законів». Отже, невдовзі після того, як адміністрація президента випустила рекомендації для навчальних закладів щодо поводження з трансгендерними учнями, влада 11 штатів на чолі з Техасом подала позов до суду. Вони вважають, що директива адміністрації перетворює робочі та навчальні місця у країні на «лабораторії з масового соціального експерименту», який «грубо порушує політику здорового глузду із захисту дітей», і, отже, вимагають скасувати її. Пізніше схожий позов подала також низка інших штатів на чолі з Небраскою, які вважають, що нові рекомендації дозволять учням будь-якої статі використовувати туалети та душові на власний вибір, що протирічить поточному законодавству штатів.

Розгляд справ у суді потребує певного часу, проте вже сама їх наявність дає певні наслідки. Так, федеральний суддя з Техасу Рід О’Коннор 21 серпня призупинив дію рекомендацій, доки у справі не буде прийнято рішення. Таким чином, протягом цього часу трансгендерні учні у навчальних закладах залишаються незахищеними. Також Верховний Суд 3 серпня призупинив рішення щодо трансгендерного хлопця Гевіна Грімма з Вірджинії, якому раніше було дозволено користуватися чоловічим туалетом. З іншого боку, 26 серпня федеральний суд заблокував дію сумнозвісного дискримінаційного закону HB2 у Північній Кароліні на час розгляду судового позову. За планом справа має надійти для розгляду 14 листопада.

Отже, нажаль, про швидке вирішення туалетного питання говорити поки не доводиться. Між тим, нещодавно проведене у США дослідження показало, що 0,6% населення країни є трансгендерами – а це близько 1,4 мільйони людей. І це тільки ті люди, які самі визнали свою трансгендерність у опитуванні, у той час як загальна кількість може виявитися ще більшою. Це показує, що питання прав людини для трансгендерів стосуються значно більшої кількості людей, ніж це може здаватися на перший погляд.

Індія: нове законодавство для захисту транс-людей

Індійські трансгендери на акції
Індійські трансгендери вийшли на акцію проти стигматизації та дискримінації

Ми писали минулого року, що 24 квітня верхня палата індійського парламенту прийняла законопроект, метою якого був захист прав трансгендерних людей. Однак під час подальшого розгляду виявилося, що проект має певні недоліки, і міністр соціальної справедливості та розвитку Тавар Чанд Гелот пообіцяв, що уряд внесе більш ґрунтовно опрацьований законопроект на наступній сесії парламенту.

І от 20 липня цього року Рада міністрів Індії нарешті затвердила Законопроект з (захисту прав) трансгендерних осіб. Згідно з запропонованим законом, такі дії проти трансгендерів як примушення їх покинути місце проживання, роздягання їх силою, примушення до жебрацтва або кабальної праці будуть розглядатися як насильство та каратися ув’язненням та штрафами. Те ж саме стосується нанесення шкоди фізичному або психічному здоров’ю трансгендерів.

Новий закон також пропонує створити Національну раду трансгендерних осіб, яка розпочне роботу із забезпечення їх стипендіями, підручниками та розміщенням у гуртожитках. Крім того, пропонується внести необхідні поправки у карний кодекс, що стосуватимуться випадків сексуального насильства щодо трансгендерів. Таким чином, трансгендерні люди, що мають в Індії давню історію зокрема як «хіджра», нарешті стануть більш захищеними від насильства та дискримінації.

Мальта: покращується становище трансгендерних ув’язнених

Виправна установа Коррадіно
Виправна установа Коррадіно, у якій трансгендери відтепер отримають кращі умови

Мальта є країною з, можливо, найпрогресивнішим законодавством у світі щодо трансгендерних та інтерсекс-людей на сьогоднішній день, але вона не зупиняється на досягнутому. Так, 18 серпня міністр внутрішніх справ та національної безпеки Кармело Абела оголосив про старт нової політики, що стосується трансгендерних, гендерно-варіативних та інтерсекс-ув’язнених. Тепер вони будуть відбувати покарання у відділеннях відповідно до гендеру, вказаному у їх офіційних документах. У разі, якщо вони подали заяву на зміну гендеру, яка ще розглядається, їх буде переведено до спеціального простору, де вони будуть перебувати до отримання нових документів.

Начальник виправної установи Коррадіно Поль Дебаттіста каже, що ці зміни вже почали впроваджувати: так, двох ув’язнених було переведено до чоловічого відділення, а двох інших, навпаки, до жіночого. Також у цій в’язниці будуть проводитися навчання персоналу у питаннях, що стосуються обшуків і випадків знущань та дискримінації.

Міністр Абела зазначає, що нова політика спрямована на забезпечення прав та гідності всіх людей незалежно від їх гендеру, а також рівного доступу ув’язнених до служб перевиховання та зайнятості.

Беліз: постколоніальна країна покінчує з криміналізацією гомосексуальності

ЛГБТ Белізу
ЛГБТ-спільнота Белізу досі не мала можливості проявляти себе відкрито

Беліз – невелика країна на узбережжі Карибського моря, що у недалекому минулому була британською колонією. Досі у Белізі діяв кримінальний кодекс, який забороняв сексуальні стосунки між особами однієї статі та карав їх 10 роками ув’язнення. Але 10 серпня Верховний суддя Кеннет Бенджамін визнав, що розділ 53, який визначає цю заборону, порушує конституцію країни, зокрема право на особисту гідність та приватність, а також на рівне ставлення до всіх людей перед законом. Отже, суд скасував дію відповідного розділу.

Верховний суддя також зазначив, що скасування цієї заборони має допомогти у боротьбі з ВІЛ, особливо серед чоловіків, що мають секс із чоловіками, які через стигматизацію часто відмовлялися брати участь у програмах тестування та лікування.

Криміналізація гомосексуальності у Белізі була наслідком британського колоніального минулого, і досі багато держав, що входять до Співдружності Націй, мають аналогічну заборону. З іншого боку, серед країн Центральної Америки Беліз став останньою, яка покінчила з нею.

Чехія: адопцію для ЛГБТ узаконено частково

Чеська гей-сім'я
Такі сім’ї у Чехії відтепер зможуть легалізуватися

У Чехії одностатеві партнерства визнаються з 2006 року. Загалом партнери мають майже такі ж права, як і у різностатевих шлюбах, але крім адопції, яку було прямо заборонено. Конституційний Суд почав розглядати законність цієї заборони з квітня 2015 року. І от 28 червня суд визнав дискримінаційною заборону індивідуальної адопції для геїв та лесбійок, що живуть у зареєстрованих партнерствах.

Таким чином, тепер гомосексуали у Чехії можуть удочерити або усиновити дитину самі, або ж дитину свого партнера. Водночас, спільна адопція для них так і залишається недозволеною. Втім, міністр Чехії з прав людини пообіцяв внести поправку до закону про цивільні партнерства, яка дозволить також адопцію для пари.

Тим часом опитування, проведене у Чехії на початку липня, виявило, що 68% людей підтримують надання чеським ЛГБТ права на повноцінний шлюб. Тож за такої підтримки можна сподіватися, що незабаром це право буде надано, і з тим питання адопції також буде вирішено остаточно.

ООН: окремий експерт з прав людини ЛГБТ

За експерта з СОГІ у ООН
Постер з кампанії за створення посади експерта з сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності

30 червня в ООН Рада з прав людини, до якої входять представники 47 держав, ухвалила резолюцією, за якою створюється посада незалежного експерта з захисту ЛГБТ-людей від насильства та дискримінації. Такому рішенню передували чотиригодинні дебати та голосування із 23 голосами «за» та 18 «проти».

Підтримали резолюцію здебільшого США та країни ЄС, у той час як Росія, Китай та низка африканських і мусульманських країн були проти. Зокрема, представник Саудівської Аравії вважає, що вона стане інструментом втручання у суверенні справи держав, які мають свої культурні особливості. Водночас, генеральний секретар ООН Пан Гі Мун привітав створення посади такого експерта.

Зараз іде обговорення кандидатур на нову посаду, за результатами якого у вересні експерта буде призначено на 3 роки. Протягом цього терміну він буде відвідувати різні країни, де взаємодіяти як з представниками урядів, так і з правозахисниками, у питаннях покращення становища ЛГБТ. Зазначимо, що посада передбачає роботу з проблемами саме ЛГБТ, але не інтерсекс-людей. Втім, минулого року тема інтерсексів окремо піднімалася в ООН, тож можна сподіватися, що вона не залишиться без уваги.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: