Читайте у випуску:

  • Європейський суд з прав людини визнав неприйнятність примусової стерилізації;
  • Швеція погодила виплату компенсацій стерилізованим трансгендерам;
  • у США вперше офіційно визнано агендерну людину;
  • та багато іншого.

ЄСПЛ: примусова стерилізація трансгендерів порушує права людини

Права трансгендерів - права людини
Феміда цього разу на боці трансгендерів і їх прав

Останніми роками тема неприпустимості примусової стерилізації піднімається як одна із ключових, коли мова йде про права людини для трансгендерів. Зокрема, з цього приводу висловлювалася Парламентська асамблея Ради Європи у 2015 році, проте її резолюція не мала характеру обов’язкового для виконання. Інша справа – рішення Європейського суду з прав людини.

У ЄСПЛ вже протягом деякого часу розглядалися справи, у яких трансгендерні позивачі наполягали на тому, що вимога стерилізації для отримання визнання гендеру є порушенням їх права на приватне життя. Три таких справи були згодом об’єднані в одну, у якій громадяни позивалися проти Франції. І нарешті 6 квітня у цій справі суд виніс рішення, що вимога від людини доказів того, що вона «піддалася стерилізуючій операції або медичному втручанню, яке з великою імовірністю призводить до втрати фертильності, веде до порушення відповідною державою її позитивного зобов’язання гарантувати право на повагу до приватного життя».

Таким чином, відтепер держави-члени Ради Європи зобов’язані змінити своє законодавство щодо юридичного визнання гендеру, щоб воно не вимагало стерилізуючих процедур. За даними організації TGEU, на сьогодні це стосується 22 держав.

Водночас, суд не знайшов порушення прав у вимогах примусових медичних обстежень та встановлення психіатричного діагнозу, що викликало незадоволення серед трансгендерних активістів.

Швеція: стерилізовані у минулому транс-люди отримають компенсацію від держави


Шведські активісти давно і послідовно виступали проти практики примусової стерилізації

У боротьбі з практикою примусової стерилізації та її наслідками Швеція пішла ще далі. Минулого року у наслідок рішення суду там було анонсовано пропозицію, згідно з якому держава повинна буде виплатити компенсацію всім транс-людям, які були змушені піддатися стерилізації. І от 24 березня міністр охорони здоров’я і спорту Швеції Габріель Вікстрьом оголосив подробиці цієї ініціативи детальніше.

Законопроект матиме характер тимчасового і діятиме протягом двох років починаючи з запланованого дня набуття чинності 1 травня 2018 року. За цей час отримати компенсацію матимуть право всі транс-люди, яких було примусово стерилізовано у період 1972–2013, тобто згідно з попереднім законом, що вимагав стерилізації для юридичного визнання гендеру. Кожна людина зможе отримати 225000 шведських крон, що приблизно дорівнює 23600 євро.

Приклад Швеції може надихнути активістські та правозахисні рухи в інших державах домагатися аналогічних компенсацій, оскільки практика примусової стерилізації ще донедавна була майже повсюдною.

Іспанія: область Валенсія впроваджує визнання гендеру за самовизначенням

Іспанські трансгендери за депатологізацію
Іспанські активісти вимагають депатологізації трансгендерності

В Іспанію вимогу стерилізації для визнання гендеру було скасовано у 2007 році, проте вимога медичного діагнозу поки залишається. Але іспанські області мають певну автономію, що дозволяє їм встановлювати власне законодавство з певних аспектів, не чекаючи на його впровадження на державному рівні.

Саме таким чином 30 березня парламент Валенсії прийняв «всеосяжний закон про гендерну ідентичність», який наслідує передові тенденції світового законодавства з визнання гендеру. Зокрема, цей закон визначає, що самовизначення власної гендерної ідентичності є правом людини, і встановлює такі керівні принципи:

  • гендерна ідентичність має визнаватися без жодних медичних чи психологічних вимог;
  • забороняється конверсійна терапія;
  • забороняється дискримінація на ґрунті гендерної ідентичності та гендерної експресії;
  • визначаються права транс-дітей у сфері медичної допомоги та освіти.

Сподіваємося, що незабаром решта Іспанії візьме досвід Валенсії до уваги, і аналогічне законодавство буде прийнято також для всієї країни.

Японія: перший транс-чоловік на державній посаді

Томоя Хосода
Томоя Хосода – відкритий транс-чоловік, що підтримує ЛГБТК

Японію загалом не можна віднести до передових країн у питаннях ставлення до трансгендерності, проте і тут останнім часом відбуваються визначні події. Так, нещодавно було обрано транс-чоловіка на посаду в державній установі, і це перший такий випадок у світі (досі це вдавалося тільки транс-жінкам).

Цим чоловіком став Томоя Хосода, якого обрали радником міста Ірума 21 голосом з 22 можливих. За словами Хосоди, він має намір боротися не тільки за права ЛГБТК, але також і за права людей з інвалідністю, людей похилого віку, створюючи систему, яка охоплює різноманітність та допомагає меншинам.

У той же час, загальну ситуацію трансгендерів у Японії ілюструє той факт, що Японський жіночий університет тільки зараз розглядає можливість прийняття трансгендерних студенток, які не пройшли повну процедуру переходу. Зокрема, не зробили операцій, які доступні тільки за досягнення 20 років і вартість яких доступна далеко не всім, але водночас є умовою юридичного визнання гендеру.

Змінюється також і ситуація щодо одностатевих пар. Хоча законодавчого визнання таких стосунків у країні немає, за винятком окремих муніципалітетів, на початку квітня в Осаці пара з двох чоловіків була офіційно визнана прийомними батьками хлопця. Це стало можливим завдяки тому, що хоча адопція одностатевими парами у Японії не регулюється законом, але і прямо не забороняється.

Італія: суд визнав батьками одностатеву пару

ЛГБТ-акція в Італії
“В Ісуса було два тата”, кажуть італійські ЛГБТ-активісти, що борються за право на адопцію

В Італії нещодавно була офіційно затверджена можливість укладання одностатевих партнерств. При цьому тим пунктом, навколо якого найбільше точилися баталії, була можливість усиновлення такими парами, і саме виключення її з законопроекту стало тим компромісом, за якого його було прийнято. Проте незабаром і це може змінитися.

23 лютого Верховний суд міста Тренто виніс рішення, що двоє чоловіків, які шість років тому у Канаді стали батьками близнюків, народжених від сурогатної матері, мають бути визнані батьками офіційно. У Канаді їх право на це не ставилося під сумнів від початку, проте у рідній Італії погоджувалися реєструвати батьком тільки того з них, хто був батьком саме біологічно. І тільки через суд парі вдалося домогтися визнання своїх прав на батьківство.

Цей випадок може стати для Італії прецедентом, який будуть використовувати інші судді в аналогічних ситуаціях щодо одностатевих пар. А у перспективі – і кроком до урівнювання у правах одностатевих сімей з різностатевими у можливостях адопції.

Німеччина: реабілітація та компенсація для засуджених за одностатеві стосунки

Гомосексуали в нацистській Німеччині
У нацистській Німеччині геїв відправляли у концтабори

Минулого року ми писали про те, що Німеччина планує реабілітувати гомосексуалів, яких було засуджено за параграфом 175 кримінального кодексу, що передбачав покарання за сексуальні стосунки між чоловіками. Тепер же 22 березня законопроект з цього приводу був затверджений німецьким урядом.

Згідно законопроекту, реабілітовано буде як нині живих, так і вже померлих гомосексуалів, а також незалежно від того, були вони переслідувані нацистським режимом чи у пізніші епохи. На відміну від подібного закону, нещодавно прийнятого у Великобританії, для реабілітації не доведеться особисто звертатися до відповідальних установ – її буде здійснено автоматично.

Також постраждалі від переслідувань зможуть отримати грошову компенсацію. Кожному засудженому до тюремного ув’язнення буде сплачено 3000 євро, та ще по 1500 євро за кожний рік, проведений у в’язниці.

Загалом законопроект торкнеться близько 50000 чоловіків, з яких 5000 зможуть отримати компенсацію, бо решта вже померли. Тепер закон ще має бути підтриманий парламентом, після чого остаточно набуде чинності.

США: нові анти-ЛГБТК ініціативи та визнання агендерної людини

Губернатор Техасу
Губернатор Техасу: “У нас багато важливих питань на цю сесію, але спочатку… туалетний закон!”

У Сполучених Штатах тим часом консерватори, відчувши більше впевненості у своїх силах після обрання президентом Дональда Трампа, ведуть наступ на права ЛГБТК у різних штатах.

Так, у штаті Південна Дакота був на початку березня підтриманий парламентом, а потім і підписаний губернатором закон, за яким агентства з адопції зможуть відмовляти ЛГБТ-людям, виходячи з релігійних міркувань. При цьому владі заборонено вживати будь-яких заходів, спрямованих на покарання таких агентств.

Також набирають сили ініціативи чергових «туалетних законів». У Техасі сенат підтримав законопроект, аналогічний тому, що з минулого року діє у Північній Кароліні, який вимагає від трансгендерних учнів відвідувати вбиральні відповідно до вродженої статі. Більше того, закон передбачає штраф для навчальних закладів, які відмовляться виконувати цю вимогу, а також скасовує усі антидискримінаційні норми штату, що стосуються транс-людей. Подібний законопроект було запропоновано також до сенату штату Арканзас, але відкликано після того, як він зустрів спротив з боку губернатора.

Схоже, цих законодавців нічому не навчив приклад уже згаданої Північної Кароліни, яка через відповідний закон понесла великі економічні втрати, а колишній губернатор – ідеолог закону HB2 тепер має проблеми з влаштуванням на роботу. У самому ж цьому штаті 30 березня той закон було нарешті скасовано. Проте перемога вийшла з великим присмаком зради, оскільки його положення щодо туалетів фактично будуть діяти ще до кінця 2020 року.

Петч
Петч не визнає не тільки гендер, але також особові займенники та прізвище

Але є і хороші новини. 10 березня у штаті Орегон суддя визнав за людиною 27 років на ім’я Петч право бути агендерною. Нагадаємо, що раніше у тому ж Орегоні офіційне визнання отримали небінарна людина Джеймі Шуп. У цьому ж випадку йдеться про відсутність будь-якого гендерного маркеру у документах як такого. Більше того, Петч відтепер має право називатися тільки іменем, без прізвища. Також Петч намагається уникати використання особових займенників щодо себе, навіть гендерно-нейтральних, бо каже, що не відчуває ніякого зв’язку між ними та власною ідентичністю, яку описує тільки ім’я.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: