Читайте у випуску:

  • Шотландія близька до законодавчого визнання гендерно-небінарних людей;
  • США охопила епідемія «туалетних законів»;
  • Швеція планує виплачувати трансгендерним людям компенсації за примусову стерилізацію;
  • та багато іншого.

Шотландія: гендерно-небінарні реформи на часі

Демонстрація у Шотландії
Кампанія за визнання трансгендерних та інтерсекс-людей

У останні дні березня Перший міністр Шотландії та лідер Шотландської національної партії (SNP) Нікола Стерджен оголосила, що її партія запропонує юридично визнати небінарних людей у Шотландії, якщо її буде переобрано 5 травня. Це означає, що такі люди зможуть отримувати нове свідоцтво про народження, у якому їх гендер буде вказано як небінарний.

Анонсована зміна є тільки частиною плану, яким пропонується переглянути та реформувати закон з визнання гендеру для всіх транс-людей та привести його у відповідність до кращих світових практик. План передбачає рух у напрямку самовизначення гендеру зі скасуванням Панелі визнання гендеру (певний аналог «Комісії зі зміни статевої належності») та зниженням вікового обмеження до 16 років.

Останні опитування показують, що SNP може отримати понад 50% голосів виборців, до того ж її пропозицію підтримали також Зелена та Робітнича партії, тому вона має великий шанс бути реалізованою. Шотландський небінарний активіст Натан Гейл описує підтримку питання визнання небінарних людей політиками як «неймовірну».

Також це породжує питання, яким чином зміни у Шотландії вплинуть на відповідне законодавство Великобританії в цілому. На сьогоднішній день активних дій щодо цього зроблено не було. Проте шотландські активісти мають оптимізм, що коли це відбудеться у Шотландії, то навіть з точки зору здорового глузду інші частини Сполученого Королівства не зможуть залишитися осторонь.

Острів Мен: одностатеві шлюби визнано

Головний міністр Аллан Белл
Головний міністр Аллан Белл відкрито підтримує ЛГБТ

26 квітня на острові Мен, який також є частиною Сполученого Королівства, було визнано одностатеві шлюби. Це відбулося шляхом голосування у третьому читанні за поправку до Закону про шлюбне та цивільне партнерство у Законодавчій раді британської корони, де було подано 6 голосів «за» та 3 «проти».

Головний міністр Аллан Белл, який минулого року зробив камін-аут, що вже 21 рік знаходиться у стосунках з іншим чоловіком, сказав, що легалізація одностатевих шлюбів підводить риску під «темними днями» острова Мен. Особливістю закону є те, що він дозволяє також різностатевим парам вступати у цивільні партнерства, чого немає у інших частинах Великобританії.

Таким чином, острів Мен приєднується до Англії, Уельсу та Шотландії, де одностатеві шлюби дозволені з 2014 року, Північна Ірландія же досі залишається виключенням.

Колумбія: Конституційний Суд підтримав одностатеві шлюби

За шлюбну рівність у Колумбії
Колумбійські активісти виступають за шлюбну рівність

У Колумбії ще у 2011 році Конституційний Суд вимагав від Конгресу прийняти законодавство, яке б урівняло у правах одностатеві парі з різностатевими. Хоча суд надавав на це 2 роки, але наслідком його стали лише «урочисті контракти», погано врегульовані у законодавстві у порівнянні зі звичайними шлюбами. Тому ЛГБ-активісти продовжували боротьбу за справжню шлюбну рівність.

І от нарешті 7 квітня Конституційний Суд Колумбії визнав одностатеві шлюби. Це відбулося шляхом голосування магістрів суду, з яких 6 проголосували проти пропозиції, що шлюб може застосовуватися тільки до чоловіка та жінки, при 3 голосах «за». Далі суд мав підготувати нову пропозицію згідно з рішенням більшості, і це було зроблено 28 квітня, коли він оголосив, що «шлюб між людьми однієї статі не порушує конституційний порядок». Також за рішенням суду будь-який урочистий контракт, укладений між особами однієї статі, має відтепер розглядатися як шлюб.

Таким чином, Колумбія стає четвертою країною у Південній Америці, яка визнає одностатеві шлюби, після Аргентини, Бразилії та Уругваю. Для консервативної католицької країни, у якій, згідно з останніми опитуваннями, 57% населення не схвалює одностатеві шлюби та 70% проти адопції для одностатевих пар, отриманий результат є дуже прогресивним досягненням.

ЄСПЛ: одностатеві сім’ї мають право на возз’єднання

ЛГБТ вимагають права на возз'єднання сім'ї
У багатьох країнах одностатеві сім’ї досі не мають можливості возз’єднання

23 лютого Європейський суд з прав людини прийняв важливе рішення, що стосується права на возз’єднання сім’ї, а саме, що відмова у цьому праві одностатевим сім’ям є дискримінаційною.

Право на возз’єднання сім’ї передбачає, що якщо члени сім’ї проживають у різних країнах, то вони мають право іммігрувати до однієї з цих країн. Досі одностатеві сім’ї часто не мали можливості реалізувати це право, особливо у тих країнах, де не визнаються одностатеві стосунки.

Так, у 2011 жінці з Боснії та Герцеговини було відмовлено у праві на проживання у Хорватії,  яке вона хотіла отримати задля возз’єднання зі своєю хорватською партнеркою, хоча вони були у стабільних стосунках вже два роки. Саме результатом цієї справи і стало відповідне рішення ЄСПЛ. Суд визнав цю ситуацію порушенням права на недискримінацію у поєднанні з правом на сімейне життя.

ЛГБТ-активісти очікують, що таке рішення призведе до змін у законодавстві щодо взаємного визнання цивільного статусу включно з зареєстрованими партнерствами принаймні між країнами Євросоюзу.

Сейшельські острови: одностатеві стосунки більше не будуть каратися

Шлюб у британському представництві на Сейшелах
Якби ця шлюбна церемонія на Сейшелах відбулася не у представництві Британського комісара, молодят було б покарано

29 лютого Кабінет міністрів Сейшельських островів погодився розробити та прийняти законопроект, який прибере заборону на гомосексуальність з Карного кодексу. Раніше секс між чоловіками карався у цій країні 14 роками тюрми. Очікується, що нове законодавство набуде чинності до кінця року.

Сейшели погоджувалися на законодавчі зміни щодо захисту від дискримінації за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності ще у 2011 році, але з того часу досі для цього нічого зроблено не було. Хоча уряд стверджує, що за існуючим законом насправді нікого не було покарано, але саме його існування впливає негативним чином на ставлення поліції до геїв та загальну суспільну думку. Отже, скасування цього закону є важливим позитивним кроком, який до того ж може надихнути на аналогічні зміни інші країни Африки, у яких гомосексуальні стосунки досі караються.

США: «туалетні закони» та протидія ним

Бойкот Північної Кароліни музичними виконавцями
Виконавці скасовують свою участь у музичному фестивалі у Північній Кароліні через незгоду з «туалетним законом»

У минулому випуску «Квір-огляду» ми згадували спробу просунути в одному із штатів США Південна Дакота так званий «туалетний закон», тобто такий, що забороняє трансгендерним людям користуватися туалетами, душовими та роздягальнями, невідповідними до статі, приписаної їм при народженні. Нажаль, то був не поодинокий випадок, а лише один із серії аналогічних трансфобних, а також гомофобних законопроектів у низці штатів. Правозахисники з руху Human Rights Campaign нарахували таких 44 у 16 штатах та назвали через це 2016 рік «найбільш небезпечним для трансгендерних американців».

«Туалетні закони» висунуто на розгляд законодавців зокрема у штатах Теннессі, Міннесота, Канзас, Флорида, Кентуккі, Міссурі, Техас.

У Північній Кароліні такий законопроект вже пройшов розгляд обома палатами парламенту та був схвалений губернатором.

Особливо небезпечним є «закон про захист релігійних переконань», прийнятий у штаті Міссісіпі і також підписаний губернатором. Цей закон фактично схвалює дискримінацію ЛГБТІК-людей – зокрема, він дозволяє відмовляти їм в укладенні шлюбу, не брати або звільняти їх з роботи, відмовляти у медичних послугах, пов’язаних з гендерною дисфорією, дозволяє батькам «перевиховувати» гомосексуальних та трансгендерних дітей та ін.

На щастя, у суспільстві США знайшлося багато розумніших людей, ніж законодавці названих штатів. Зокрема, такі компанії як Apple, Facebook, Google та низка інших звернулися до губернатора Північної Кароліни з вимогою скасувати дискримінаційний закон. З різних боків лунають заклики до бойкоту цього штату та Міссісіпі. Співак Брюс Спрінгстін скасував свій виступ у Північній Кароліні, а Брайан Адамс – у Міссісіпі. Та найвідчутніший удар ці два штати можуть отримати з боку федеральної влади: міністерства транспорту, освіти та житлового будівництва і міського розвитку розглядають можливість залишити їх без федеральних дотацій.

Також 20 квітня федеральний суд прийняв рішення у справі трансгендерного підлітка Гевіна Грімма, у якому зазначається, що примушення його користуватися туалетом згідно з «біологічною статтю» порушує Закон про освіту, і що у випадку трансгендерів стать має визначатися на основі гендерної ідентичності. Це рішення може стати прецедентом, який врешті-решт зупинить розповсюдження «епідемії» «туалетних законів».

Серед інших важливих новин із США відзначимо рішення федерального суду від 31 березня, яким було визнано антиконституційною заборону адопції одностатевими парами. Така заборона, незважаючи на минулорічну легалізацію одностатевих шлюбів, досі існувала у тому ж штаті Міссісіпі, якого безпосередньо стосувалося рішення суду, та в кількох інших, де її тепер так само буде скасовано.

Всесвітня психіатрична асоціація: за підтримку та проти дискримінації ЛГБТ

Ненависть до себе - це не терапія
ЛГБТ-активіст виступає проти конверсійної терапії

21 березня Всесвітня психіатрична асоціація, що налічує більше 200000 психіатрів з різних країн світу, закликала до декриміналізації гомосексуальності та припинення шкідливих та дискримінаційних практик. Вона нагадала, що одностатева сексуальна орієнтація визнається Всесвітньою організацією охорони здоров’я як нормальний варіант людської сексуальності, і у таких найбільших діагностичних класифікаціях як МКБ-10 та DSM-5 одностатева сексуальна орієнтація, потяг та поведінка не розглядаються як патології.

Асоціація також закликала держави до низки відповідних дій:

  • забезпечити та гарантувати ЛГБТ-людям рівний доступ до медичної допомоги та всіх прав і обов’язків, які надаються у цивілізованому суспільстві;
  • визнати, що ЛГБТ-люди не повинні розглядатися як такі, що мають психологічні дисфункції чи порушення мислення;
  • заборонити конверсійну терапію, яка є шкідливою та науково необґрунтованою;
  • забезпечити адекватні послуги з психічного здоров’я для підтримки ЛГБТ-людей, які можуть піддаватися соціальній стигматизації;
  • визнати права ЛГБТ як права людини, громадянські та політичні права, і запровадити законодавство зі злочинів на ґрунті ненависті та антидискримінаційне законодавство.

На сьогоднішній день це є найбільш сильною заявою даної міжнародної організації на підтримку ЛГБТ-людей.

Норвегія: на шляху до самовизначення гендеру

Демонстрація проти стерилізації у Норвегії
Демонстрація у Норвегії проти примусової стерилізації

У Норвегії вимогами для визнання гендеру досі залишається проходження психіатричного обстеження, отримання відповідного діагнозу та проходження стерилізації. Минулого року пропозицію щодо зміни цих вимог було розроблено Експертним комітетом Міністерства охорони здоров’я. І тепер 18 березня міністерство запропонувало законодавчі реформи з юридичного визнання гендеру.

Пропозиція міністерства дозволить особам самим визначати свій гендер без необхідності проходити будь-які обов’язкові процедури. Також пропонується знизити вікове обмеження для самовизначення гендеру з 18 до 16 років, а дітям від 6 до 16 років дозволити це за умови згоди батьків. Таким чином, Норвегія може стати наступною після Ірландії країною світу, у якій визнання гендеру стане можливим без будь-яких медичних втручань та діагнозів. Тепер цей проект має бути схвалений парламентом, щоб стати частиною діючого законодавства.

Інша важлива подія у Норвегії відбулася 11 квітня і стосується одностатевих шлюбів. А саме: на щорічній конференції Норвезької лютеранської церкви делегати проголосували за їх визнання, таким чином дозволивши священикам вінчати одностатеві пари. Хоча цивільні одностатеві шлюби дозволені у Норвегії з 2009 року, за статистикою майже 74% норвежців є прихожанами лютеранської церкви, тому така зміна є важливою для багатьох гомосексуалів. Водночас, зазначається, що священнослужителі, які не бажають поєднувати шлюбом одностатеві пари, і надалі матимуть право цього не робити.

Швеція: держава матеріально компенсує трансгендерним людям примусову стерилізацію

Демонстрація проти стерилізації у Швеції
Шведська організація RFSL підтримує трансгендерних людей проти стерилізації

У Швеції вимогу примусової стерилізації для визнання гендерної ідентичності було скасовано у січні 2013 року. Але до того вона існувала з 1972 року, тож багато трансгендерних людей були змушені пройти цю процедуру.

У 2013 році близько 160 шведських трансгендерів, яких було примусово стерилізовано, заручившись підтримкою ЛГБТ-організацій включно з RFSL (Шведська федерація за права ЛГБТ), подали позов на компенсацію до шведського Генерального прокурора. Проте їм було відмовлено, оскільки прокурор не визнав стерилізацію примусовою. Але активісти не зупинилися на цьому, а почали судові справи тепер вже проти держави та пов’язані з ними політичні дії.

І нарешті 27 квітня 2016 року Міністр охорони здоров’я Габріель Вікстрем оголосив про рішення уряду ввести у дію закон, який зробить можливою компенсацію за примусову стерилізацію для транс-людей. Активісти очікують, що розмір компенсації для однієї людини буде дорівнювати 300000 шведських крон (близько 32700 євро), як це має бути за шведськими стандартами фінансових компенсацій. Якщо ж уряд запропонує менші суми, вони готові повертатися до судів.

Нагадаємо, що у лютому минулого року в Аргентині вперше було прийнято судове рішення щодо відшкодування транс-жінці збитків за дискримінацію та стигматизацію, яких вона зазнавала протягом життя. Законодавче ж рішення такого плану являє собою новий рівень поваги до прав трансгендерних людей.

Підготувала Інна Ірискіна

Рекомендуем: